Celosvětové výdaje za reklamu letos podle odhadu vzrostou o 8,4 procenta

reklama výdaje

Celosvětové výdaje za reklamu by se letos měly zvýšit o 8,4 procenta. Výdaje porostou navzdory obtížným ekonomickým podmínkám a geopolitickému napětí, jako je válka na Ukrajině. Vyplývá to z prognózy reklamní agentury GroupM, která je součástí skupiny WPP.

Údaj nezahrnuje vliv politické reklamy v USA.

Trh s reklamou se tak udrží v růstu, i když poroste o něco pomaleji. Ještě v prosinci agentura odhadovala, že výdaje za reklamu letos stoupnou o 9,7 procenta. Růst výrazně zpomalí i ve srovnání s loňským rokem, kdy výdaje za reklamu meziročně stouply o 25 procent. Vývoj reklamního trhu obvykle kopíruje širší ekonomické zdraví.

Růst výdajů za reklamu bude zřejmě brzdit zpomalení prodeje přes internet a zvyšování úrokových sazeb, uvedla agentura Reuters.

Příjmy z reklamy čistě digitálních platforem mají letos vzrůst o 11,5 procenta, loni stouply o 32 procent. Digitální reklama na těchto platformách bude mít letos na celkových příjmech z reklamy podíl 67 procent. Televizní reklama se má zvýšit o 4,4 procenta, hlavně díky streamovacím službám jako Pluto a Tubi.

K celkovému zpomalení růstu má výrazně přispět Čína, která je druhým největším trhem na světě. Výdaje na reklamu v Číně se mají letos zvýšit o 3,3 procenta. V prosinci GroupM odhadovala, že stoupnou o 10,2 procenta. Výrazné snížení prognózy způsobila omezení související s pandemií nemoci covid-19 v první polovině roku. Naopak vysoký růst se čeká v Indii, Francii, Německu, Brazílii a Kanadě.

Zdroj: allnews.cz

Related posts

Leave a Comment