Sociální sítě jsou příliš pomalé, pokud jde o změny práv

facebook twitter google EU

Firmy sociálních médií potřebují udělat více, aby se vypořádaly s podvody na svých platformách a aby jejich pravidla a podmínky byly spravedlivé pro všechny spotřebitele, uvedla Evropská komise (EK).

Google, Facebook a Twitter byli požádáni v listopadu 2016, aby přišly se změnami v této oblasti.

Evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová uvedla, že je nepřijatelné, aby změny “zabíraly tolik času”.

Řekla, že změny dosud splňovaly požadavky jen částečně.

Nejnovější návrhy služby Google + jsou v souladu s žádostmi evropských spotřebitelských úřadů, ale Facebook, a významněji Twitter, se problémy zabývaly jen částečně.

V listopadu roku 2016 orgány EU pro ochranu spotřebitelů napsaly společnostem sociálních médií, kdy vyjádřily obavy ohledně celé řady otázek týkajících se práv spotřebitelů, a to po sérii stížností spotřebitelů.

Od té doby provozovatelé sociálních médií souhlasili opravit:

  • podmínky poskytování služeb, které omezují nebo zcela vylučují odpovědnost sociálních sítí v souvislosti s poskytováním služby
  • podmínky vyžadující od spotřebitelů, aby upustily od povinných spotřebitelských práv EU, jako je právo na odstoupení od online nákupu
  • podmínky zbavující spotřebitele jejich práva obrátit se na soud v místě (státě) bydliště a uplatnění práva Kalifornie
  • termín uvolnění platformy z povinnosti identifikovat komerční komunikaci a sponzorovaný obsah

Všichni tři slíbili, že provedou změny svých podmínek v prvním čtvrtletí roku 2018.

Pokud jde o odstranění nezákonného obsahu, EK se domnívá, že společnosti by mohly dělat více. Přestože služba Google+ slíbila lhůty pro vyřizování žádostí, společnost Facebook a Twitter se dohodly pouze na poskytnutí vyhrazené e-mailové adresy, kterou mohou národní autority použít k oznámení porušení.

Paní Jourová uvedla: “Jelikož jsou sítě sociálních médií používány jako reklamní a obchodní platformy, musí plně respektovat spotřebitelská pravidla.

“Jsem potěšena, že prosazování pravidel EU na ochranu spotřebitelů vnitrostátními orgány přináší ovoce, neboť některé společnosti nyní pro své spotřebitele učiní své platformy bezpečnější. Je však nepřijatelné, že to stále není úplné a že to trvá tak dlouho.”

Evropská komise vydala tabulku, ve které zmapovala změny, které požadovala, a odpovědi tří společností.

RV

Zdroj: bbc.com

Related posts

Leave a Comment