Češi loni měsíčně za odebírání podcastů zaplatili průměrně 148 Kč, meziročně víc

průzkum podcast

Průměrná částka, kterou loni měsíčně Češi zaplatili za odebírání podcastů, stoupla meziročně o pět procent na 148 korun. Průměrná délka jedné podcastové epizody se prodloužila o pět minut na 41 minut. Jeden uživatel měsíčně v průměru zhlédne či poslechne 777 minut audiovizuálního obsahu, tedy bezmála 12 hodin. Vyplývá to z údajů podcastové platformy Forendors. Rozdělení peněz mezi tvůrce a nejrůznější platformy a aplikace nespecifikovala.

V Česku je podle autora projektu České podcasty Dana Tržila okolo 7000 podcastů, z toho těch aktivních, které mají alespoň jednu novou epizodu v letošním roce, je přibližně 1700.

Většina Čechů, kteří si předplácí podcasty, je věrna jednomu tvůrci. Přibližně 94 procent za obsah platících Čechů odebírá jeden podcast, okolo pěti procent si pak předplácí dva podcasty. Nejvíce obsah konzumují v květnu, říjnu a listopadu, nejméně se naopak podcasty poslouchají kvůli vánočním svátkům v prosinci.

„Trh s placeným obsahem stále ještě nenarazil na svůj strop a dále roste. Každý měsíc se počet předplatitelů stabilně zvyšuje,“ uvedla spoluzakladatelka platformy Forendors Denisa Hrubešová. Průměrný uživatel si podle Hrubešové jednoho tvůrce předplácí v průměru 303 dnů, tedy přibližně deset měsíců. Podcasty jsou mírně oblíbenější u žen, které mají mezi uživateli podíl 53 procent.

Podle loňského průzkumu poslouchá alespoň jednou týdně podcasty více než pětina české internetové populace. Nejobvyklejším prostředím k poslechu podcastu je mezi českými posluchači domov, a to při relaxování nebo před spaním. Nejobvyklejší je poslech podcastů přes mobilní aplikace, které využívá 58 procent uživatelů.

TZ/ČTK

Related posts

Leave a Comment