České obchody patří mezi lídry v digitalizaci a inovacích

digitalizace

První ročník konference pro zástupce obchodu na téma novinek v oblasti bezhotovostního placení a inovativních platebních řešení s názvem “Obchodník a platba” pořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, s Asociací malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR a Asociací pro elektronickou komerci.

Češi loni poprvé provedli více než miliardu transakcí platebními kartami. Může za to především obliba bezkontaktních plateb, kterých z celkového počtu bylo 852,8 milionu, a která je nejvyšší v Evropě. Bezhotovostní platby pro obchodníky, téma komerčních platebních karet, jejich náklady, rychlost a bezpečnost jsou rovněž tématem, kterému se Ministerstvo průmyslu a obchodu věnuje a také propaguje nová inspirativní a inovativní řešení, která posouvají český obchod do 21. století s programem The Country for the Future. „Češi jsou hraví a rádi zkouší nové věci a technologické novinky. Těší mě, že jsou si toho vědomy i velké zahraniční technologické firmy, které díky tomu s oblibou využívají náš trh jako laboratoř k otestování nových produktů. Nejedná se přitom pouze o oblast telekomunikací, ale často se s tím setkáváme i u internetových služeb. Dobrým příkladem inovace, kterou Češi přijali za svou, jsou právě bezkontaktní platby v obchodech. Ty jsme si oblíbili natolik, že jsme v jejich používání na prvním místě v Evropě,“ uvedl Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu.

Uděleny byly ceny obchodníkům, kteří v posledním roce inovativním způsobem prokazatelně přispěli k rozvoji digitalizace obchodu a to v kategoriích: obchodní řetězec, internetový obchod a malý a střední podnik.

První místo obdržel v kategorii obchodní řetězec Tesco Stores ČR a.s. za Scan&Shop Mobile, které je inovativním řešením in-store nakupování v obchodním řetězci Tesco, které odpovídá na rychlý vývoj technologií, zejména tzv. “chytrých” telefonů. Scan&Shop Mobile umožňuje provést celý nákup včetně platby v kamenném obchodě Tesco pomocí svého vlastního mobilního zařízení. „Službu Scan&Shop pomocí speciálních skenerů nabízejí na trhu i jiné řetězce. Hlavní inovativnost řešení Tesca vidíme v tom, že tento způsob nakupování rozšiřuje i mimo specializované prodejny do běžné maloobchodní sítě. Kvalitní projekty však představili i ostatní přihlášení a rozhodování bylo velice těžké. Znovu se potvrzuje, že obchodní řetězce patří mezi významné inovátory, kteří do zavádění nových technologií neváhají investovat miliardy korun,“ řekl Tomáš Prouza prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

První místo obdržel v kategorii internetový obchod Pilulka.cz Mimo enormní zákaznické orientace přinesla například, jako první v oboru lékárenství vlastni rozvoz vlastními řidiči (zaměstnanci) s dodaním léku. Nabídla první v EU v oboru lékárenství plnohodnotnou nákupní aplikaci pro Apple a Android a byla první, kdo v ČR spustil Apple Pay mezi všemi internetovými obchody.

„Když se podíváme na závěry výzkumu v oblasti digitalizace obchodu, tak 3 ze 4 lidí dokáží odpovědět, co to je,“ řekl Karel Dobeš, místopředseda představenstva Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR.

První místo obdržel v kategorii malý a střední podnik HOSPODSKA Špork s.r.o., projekt moderní restaurace budoucnosti – Červený Jelen, kde je jednoznačně největší technologickou inovací, světového významu, je pivní tanková věž, která zabezpečuje dodávku piva do tří výčepů, umístěných každý v jiném patře.

Related posts

Leave a Comment