Co chystá Facebook a Google v roce 2018

Facebook Google

Facebook chce, aby firemní stránky a profily generovaly pouze takový obsah, který bude pro uživatele zajímavý, vzdělávací či zábavný a bude postupně omezovat profily, které nedávají uživatelům žádnou přidanou hodnotu. Obsah a jeho propojení s osobními profily a aktivními influencery tak bude velmi důležitý. Lze také předpokládat tlak na zvyšování výdajů. Google reaguje na jasný trend přesunu na mobilní zařízení a chce, aby tito uživatelé měli co nejlepší zkušenosti při hledání. Tomu uzpůsobuje jednotlivé klíčové signály. Firmy, které nezareagují na tyto nové faktory, budou postupně ztrácet. Agentura LCG New Media v následujícím textu shrnuje, jaké konkrétní změny slibují v letošním roce giganti Facebook a Google.

 

Facebook

1. Změna v zobrazování příspěvků

Jednu z největších změn oznámil z kraje roku Mark Zuckerberg. Nově bude Facebook upřednostňovat příspěvky od osobních profilů, kamarádů a komunit před těmi firemními. Bude to tak mít postupný vliv na snižování organického dosahu, nutnost více investovat do tvorby kvalitního obsahu a předpokládanou potřebu zvýšit rozpočty do kampaní nebo více přemýšlet nad jejich rozložením pro splnění nastavených cílů.

2. Skupiny a jejich využití pro značky

Jedno z velký témat nyní jsou skupiny a jejich využití pro značky. Pokud bude postupně snižován organic v tempu, jaké slibuje Facebook, bude pro značky výhodné zakládat skupiny pro své nejvěrnější fanoušky a přesunout komunikaci sem, aby nemusely platit za každé sdělení. Uvidíme, jak se ukáže úprava v algoritmu v průběhu roku 2018.

3. Větší důraz na lokální informace a obsah

Další změnou v algoritmu Facebook je ta, že začne ještě více upřednostňovat zprávy z „důvěryhodných, informačních a lokálních“ zdrojů. Blogy a lokální média by tak měla dostat přednost před ostatními zdroji.

4. Limitace postů s „Engagement Bait“

Ještě koncem roku 2017 Facebook oznámil, že bude postupně omezovat dosahy u postů, které používají taktiky, kdy stránky uměle vyvolávají interakce u postů (viz níže náhled). U těchto postů bude postupně omezovat dosahy a v případě, že stránky nebudou relevantní pro publikum (myšleno, že stránka nebude schopna dodávat relevantní obsah pro fanoušky) a obsah bude nahrazovat pouze posty vybízející k určité interakci, může dojít k dramatickému omezení zobrazování této stránky. (pozn: osobně zatím tento trend u spravovaných stránek neeviduji, ale je pravdou, že podobné příspěvky vždy zaujímají maximálně 20 % celkového obsahu stránek).

Google

1. Optimalizace na mobil

Již v průměru 42 % veškerého hledání se děje v ČR na mobilech. Pokud tedy stále váháte, jestli stačí desktop verze webu a jestli cílit na vyhledávání v mobilních zařízeních, tady máte důkaz, že se připravujete skoro o půlku trhu. V Itálii a na Balkáně tyto čísla dosahují už více jak 60 %. Při exportu do ciziny se tak bez mobilu neobejdete vůbec.

2. Mobilní zařízení – indexace první

V důsledku rostoucího trendu vyhledávání na mobilech tak Google mění strategii a od poloviny roku začne indexovat mobilní stránky jako první. Pokud řešíte, jak vylepšit pozice v organickém vyhledávání, podívejte se, jak si stojí váš web.

3. Rychlost webu

Rychlost načítání webu byla vždy důležitým faktorem, v době mobilních telefonů to platí dvojnásob. Google rychlosti přikládá velkou váhu, ideální čas načtení je 3 vteřiny. Po 6 vteřinách se pozice webu ve vyhledávání výrazně zhoršuje. Pokud tedy máte horší čísla načítání, začněte pracovat na úpravách.

4. Automatizace a Atribuce

Jelikož je chování návštěvníků čím dál více komplexnější, Google reaguje na tento trend novým nástrojem, který vypustí na trh tento rok – Google Attribution. Ten pomůže analyzovat komplexnějším pohledem, které nástroje a kanály přinášejí webům a e-shopům nejvíce konverzí nebo nákupů. Zároveň Google zlepšuje svůj Smartbidding, tedy automatizaci nastavování cen na základě učení v daných kampaních.

5. YouTube a nákupy

Google také neustále pracuje na doplňování YouTube kampaní o další aktivní prvky a možnost nastavení těchto kampaní směrem k optimalizaci na nákupy (tedy protažení z čistě branding strategie do celkového nákupního cyklu). Přidává tak formáty Trueview For Action a Trueview/Bumpers For Shopping.

Related posts

Leave a Comment