Francouzská premiérka chce ministrům zakázat používání aplikace WhatsApp

WhatsApp

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová navrhla, aby ministři místo komunikačních aplikací WhatsApp, Signal nebo Telegram používali místní alternativu Olvid. Ta sice není obecně známá, ale vyvinuli ji v Paříži a její tvůrci tvrdí, že je bezpečnější. Informuje o tom na svém webu týdeník Le Point.

Borneová v oběžníku vyzvala ministry a vysoké úředníky, aby si aplikaci Olvid stáhli do telefonů a počítačů. Podle listu jim na to dala lhůtu do 8. prosince.

Aplikaci Olvid vyvinula francouzská start-upová scéna. Provozují ji dva výzkumní pracovníci v oblasti kryptografie a podporuje ji několik francouzských technologických akcelerátorů.

Olvid „nahradí ostatní systémy rychlého zasílání zpráv s cílem posílit bezpečnost výměny informací, které mohou obsahovat důvěrné údaje“, uvedl úřad premiérky.

WhatsApp, Telegram a Signal se stále častěji stávají nástrojem komunikace v užších kruzích francouzské politiky, píše agentura Reuters. Vládní úředníci tyto aplikace používají také při komunikaci s novináři. Prezident Emmanuel Macron je podle médií sám vášnivým uživatelem aplikací pro zasílání zpráv.

Společnost Olvid na svých internetových stránkách tvrdí, že je „prvním a jediným systémem pro zasílání zpráv“, který se nespoléhá na žádné důvěryhodné třetí strany a centralizované servery a zároveň šifruje metadata uživatelů.

TZ

Related posts

Leave a Comment