Google, Facebook, Amazon a Apple čelí obtížným otázkám od House Judiciary Committee

Google Facebook Amazon Apple House Judiciary Committee

Generální ředitelé společností Google, Facebook, Amazon a Apple čelili v USA soudnímu výboru v rámci pětihodinového slyšení, jehož cílem bylo zjistit, zda tech-giganti fungují protisoutěžním způsobem.

Následná rozhodnutí založená na slyšeních by mohla nakonec vést k novým předpisům omezujícím nebo dokonce redukujícím dominantní postavení každého z nich na trhu.

Jak se v těchto slyšeních stalo obvyklým, některé otázky se týkaly toho, jak technologické společnosti fungují v jiných aspektech, a několik otázek se zdálo, že chybí. Generální ředitelé však odpovídali i některé těžké dotazy, včetně:

Sundar Pichai ze společnosti Google byl dotázán na postupy společnosti Google v souvislosti s kopírováním recenzí z jiných platforem, které snížily provoz na platformách jako Yelp,

Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg byl dotázán na akvizici Instagramu Facebookem, což, jak naznačují dokumenty, bylo alespoň částečně určeno k „neutralizaci“ konkurenta,

CEO společnosti Amazon Jeff Bezos byl vyzván, aby vysvětlil podbízení konkurenčních cen své společnosti v případu diapers.com. Amazon údajně prodával plenky se ztrátou odhadem 33 milionů dolarů měsíčně, aby vytlačila diapers.com z trhu,

Tim Cook ze společnosti Apple byl dotazován ohledně sazeb provizí společnosti Apple a jejího rozhodnutí omezit aplikace, když Apple vydal konkurenční nástroje a funkce.

Všechny tyto otázky, podložené poměrně jasnými důkazy, podporují hlavní případ, že tyto velké korporace jsou kvůli své velikosti nyní schopny zrušit konkurenci, zatímco otázky byly také položeny kolem toho, jak platformy využívají svůj obrovský dosah k propagaci svých vlastních produktů. V zásadě vytvoří pole hry a poté v něm soutěží, i když za výrazně odlišných pravidel.

Většina z těchto rozhodnutí má smysl z obchodního hlediska a můžete vidět, proč technologické platformy fungovaly tímto způsobem. Zdá se však, že je to v rozporu s hospodářskou soutěží, a skutečně to vyvolává zásadní otázky ohledně toho, zda by se platformy měly potýkat s přísnější regulací nebo zda by se měly rozpadnout.

Jak poznamenal předseda podvýboru pro soudnictví v oblasti antimonopolního, obchodního a správního práva David Cicilline (D-RI) ve svých závěrečných poznámkách:

“Toto slyšení mi objasnilo jednu skutečnost: tyto společnosti, jaké jsou dnes, mají monopolní moc. Některé je třeba rozdělit, všechny musí být řádně regulovány a odpovědné. Musíme zajistit, aby antimonopolní zákony, které byly poprvé napsány před více než stoletím, fungovaly v digitálním věku.“

To je opravdu to, co je jádrem tohoto vyšetřování, zda jsou stávající zákony použitelné v současném digitálním věku. To platí také pro předpisy o autorských právech a ustanovení o vlastnictví obsahu. Mnoho z těchto zákonů bylo napsáno v době fyzického média nebo vysílání řízeného vydavatelem.

Nyní je otázkou, co přijde dál? Zdá se, že existuje dostatek důkazů, ale výsledná změna předpisů by mohla ještě nějakou dobu trvat.

Z pohledu digitálního marketingu by změna technologických platforem měla zjevně významné dopady na širší trh, ale zatím jsme stále v počátečních stádiích a nevíme, co by z vyšetřování mohlo vyplynout.

Zdroj: socialmediatoday.com

Related posts

Leave a Comment