Google v ČR ukončil program plateb za přebírané zpravodajství News Showcase

Google news feed platby

Internetová firma Google ukončila v Česku svůj licenční program Výběr Zpráv Google (Google News Showcase), ve kterém platila vydavatelům za použití jejich obsahu zobrazovaného ve službách Zprávy Google a Discover. Řekla to mluvčí českého Googlu Alžběta Houzarová. Důvodem je podle ní novela autorského zákona, která převedla do českého práva evropskou směrnici. Pro vydavatele, kteří se programu účastnili, bude krok Googlu podle jejich vyjádření znamenat pokles příjmů i omezení cest, jak oslovit čtenáře.

„Text této novely jde daleko za rámec ustanovení evropské směrnice. Z tohoto důvodu musíme přistoupit ke změně zobrazování náhledů zpráv v našich službách. Museli jsme také učinit složité rozhodnutí a ukončit v Česku náš licenční program Výběr Zpráv Google (Google News Showcase),“ uvedla mluvčí.

Novela autorského zákona má zajistit vydavatelům a mediálním domům silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Vedle parametrů licenčního poplatku stanoví i pokutu za porušení zákona ve výši až jednoho procenta jejich celosvětového ročního obratu. Právě ta patří k ustanovením zákona, které Google kritizoval nejvíce.

Podle předsedy Asociace online vydavatelů Libora Matouška je krok internetového gigantu další přítěží pro ty vydavatele, pro něž je vydavatelská činnost hlavní ekonomickou aktivitou. „Nejvíce to dopadne na ta média, která dodržují profesní standardy. Tlak na clickbait v titulku se zvýší, čili zvítězí mediální šmejdi, a ne ti poctiví. Myšlenka evropské směrnice se zcela mine účinkem. A je opravdu potřeba, aby se výsledky vyhledávání co nejdříve vrátily do své původní podoby. Dá se předpokládat, že společnost Meta (majitel sociální sítě Facebook) bude následovat kroky společnosti Google. Což v oblasti obsahu médií nepřinese nic dobrého,“ podotkl Matoušek.

Naopak podle šéfredaktora Info.cz Michala Půra novela zásadně posiluje pozici vydavatelů vůči internetovým gigantům. Google podle něj ve svém tažení proti ní použil Showcase jako vlivový projekt, který skončil ve chvíli, kdy firma přestala jednotlivé vydavatele potřebovat. „Dá se očekávat, že Google se bude snažit českým médiím škodit tím, že upraví výsledky vyhledávání tak, aby snížil provoz na jejich webu. To je může poškodit, ale negativní dopad takového chování může vyvážit nárůst ceny za reklamu. Méně prostoru bude znamenat vyšší cenu,“ uvedl v nedávném komentáři.

Google bude v reakci na přijatý zákon místo úryvků článků a náhledů obrázků a videí zpravodajského obsahu ve vyhledávání a ve Zprávách zobrazovat pouze titulky a odkazy. Zobrazování náhledů by podle něj znamenalo nepřiměřené finanční a provozní riziko, protože i v případě rutinních aktualizací služeb by riskoval vysokou pokutu. „Proces jsme již započali, s největší pravděpodobností se projeví během následujících dní,“ dodala Houzarová.

Do programu Google News Showcase byla zapojena vydavatelství Economia, ČTK, N Media (vydavatel Deníku N), Echo 24, Forum 24, Internet Info, Prima a provozovatel Drbny.cz Trima News. „Nově přijatá česká zákonná úprava dotlačila Google k tomu, že oznámil omezení svých služeb v Česku a vydavatelé z toho nakonec nemusí mít vůbec nic. Čtenáři budou ve vyhledávání Googlu hůř nacházet mediální obsah, média přijdou o část návštěvnosti a kvůli tomu i o část příjmů. Část vydavatelů včetně Deníku N navíc přijde o doplňkový příjem ze služby Google Showcase,“ uvedl na webu Deníku N jeho ředitel Ján Simkanič.

„Kroky, které společnost Google provedla a chystá se provést, kromě finančních důsledků budou mít dopad i na šíření našeho obsahu mezi regionální čtenáře. Cítíme, že se tímto krokem naše čtenářská základna může stát závislá na jiných distribučních kanálech, které tímto krokem v České republice mohou získat dominantní postavení,“ dodal finanční ředitel zpravodajského portálu Drbna.cz Matěj Matoušek.

Podle výkonného ředitele Unie vydavatelů Václava Macha již Google také vypnul stránku, která popisovala filantropickou a jinou činnost na podporu českým vydavatelům. Tam se uvádělo 335 milionů Kč určených českým vydavatelům, ale nebylo zřejmé, kolik bylo určeno pro ty, kteří se podíleli na fungování projektu Google News Showcase. Mach upozornil, že platby vydavatelům za účast v Showcase nebyly stejné, jako by byly licenční poplatky za rozšířené náhledy.

TZ

Foto: Shutterstock

Related posts

Leave a Comment