Instagram dostal v Irsku rekordní pokutu za špatné nakládání s daty teenagerů

Instagram pokuta

Sociální síť Instagram dostala v Irsku pokutu 405 milionů eur (9,9 miliardy Kč). Oznámila to tamní Komise pro ochranu dat (DPC). Ta vyšetřovala, jak platforma nakládá s osobními údaji teenagerů.

Jedná se o druhou nejvyšší pokutu udělenou podle přísných pravidel Evropské unie pro ochranu osobních údajů. Loni v EU dostal dosud nejvyšší pokutu 746 milionů eur (18,3 miliardy Kč) americký internetový prodejce Amazon za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly jejich ochrany.

Vyšetřování irské Komise pro ochranu dat, která je v Evropské unii hlavním regulátorem firmy Meta, se soustředilo na to, jak Instagram odhalil osobní údaje uživatelů ve věku 13 až 17 let, včetně e-mailových adres a telefonních čísel. Minimální věk uživatelů Instagramu je 13 let.

Společnost Meta uvedla, že pokuta se týká starých nastavení, které před více než rokem aktualizovala. S peněžitým postihem nesouhlasí a hodlá se proti němu odvolat.

Irská Komise pro ochranu dat uvedla, že další podrobnosti zveřejnění až příští týden. Úřad už loni vyměřil komunikační platformě WhatsApp, která rovněž spadá pod společnost Meta, pokutu 225 milionů eur (5,3 miliardy Kč) kvůli porušování unijního práva na ochranu soukromí.

Zdroj: allnews.cz

Foto: Shutterstock

Related posts

One Thought to “Instagram dostal v Irsku rekordní pokutu za špatné nakládání s daty teenagerů”

  1. […] společnosti Meta Platforms spustit v Evropě placené verze sociálních sítí Facebook a Instagram bez zobrazování reklam. Organizace ve sdělení tvrdí, že uživatelé tak musejí platit, aby […]

Leave a Comment