Meta chce ukončit přístup ke zprávám na Facebooku a Instagramu v Kanadě

Meta Facebook

Americká firma Meta oznámila, že ukončí přístup ke zprávám na Facebooku a Instagramu pro všechny uživatele v Kanadě. Učinila tak poté, co kanadský parlament schválil zákon, jenž má přinutit internetové giganty k placení za zprávy jejich vydavatelům, informovala agentura Reuters.

Zákon známý pod označením Online News Act schválil kanadský Senát. „Dnes potvrzujeme, že dostupnost zpráv bude na Facebooku a Instagramu ukončena pro všechny uživatele v Kanadě, než Online News Act vstoupí v platnost,“ uvedla firma ve sdělení.

Nový zákon stanoví pravidla, která mají platformám jako Facebook a Google přinutit vyjednat obchodní dohody a platit vydavatelům za jejich obsah. Krok je podobný průlomovému zákonu, který byl schválen v roce 2021 v Austrálii.

Americké technologické firmy uvedly, že návrhy jsou pro jejich podnikání neudržitelné. Kanadský premiér Justin Trudeau tento měsíc uvedl, že Meta a Google používají „zastrašující taktiky“ v boji proti zákonu.

Firma Google uvedla, že kanadský zákon je přísnější než australský nebo evropská pravidla a navrhla jeho úpravy. Mluvčí kanadské vlády podle Reuters řekl, že zástupci vlády a Facebooku a Googlu se setkali a těší se na další rozhovory.

TZ

Related posts

Leave a Comment