Meta přehodnocuje svůj plán číst myšlenky lidí

EEG and MEG recordings, sourced via sensors on the head, to ‘read’ brain signals, and translate them into words.

Pamatujete, jak před pár lety Meta předváděla své plány na vytvoření technologie čtení mozku pomocí počítačových čipů implantovaných do lebky?

Toto odhalení nenápadně zasazené na konec konference F8 v roce 2017 lidi pochopitelně vyděsilo. Meta už ví vše o tom, co sdílíte, s kým se zapojujete, co vás zajímá, což stačí k velmi přesným předpovědím o vašem psychologickém rozpoložení. Ale jednoho dne může být doslova ve vašem mozku.

To se nezdá ideální.

Meta se snažila tyto obavy zmírnit vysvětlením, že její výzkum se primárně týkal případů lékařského použití a pomáhal lidem s poškozením mozku a paralýzou znovu mluvit. Ale i tak skutečnost, že Meta a její tým sběračů dat o tom vůbec uvažovali, je na určité úrovni znepokojující.

Ale všechno dobré, Meta ve skutečnosti loni opustila své plány na technologii čtení mozku ve prospěch alternativních ovládacích zařízení, jako je elektromyografie založená na zápěstí, zatímco se také snažila dát jasně najevo, že už nebude chtít ovládat váš mozek.

Takže můžete být v klidu, správně – Mark Zuckerberg si nepřijde pro váš mozek, jako zombie hladový po datech.

Až na to, že to tak trochu stále je.

Nyní Meta nastínila nový způsob čtení myšlenek lidí a převádění myšlenek do řeči – i když tentokrát bez použití čipů implantovaných do mozku.

Nový proces využívá záznamy EEG a MEG, získané prostřednictvím senzorů na hlavě, ke „čtení“ mozkových signálů a jejich převodu do slov.

Což nyní přináší solidní výsledky – jak vysvětluje Meta:

„Naše výsledky ze tří sekund mozkové aktivity ukazují, že náš model dokáže dekódovat odpovídající segmenty řeči s přesností až 73 procent top-10 ze slovní zásoby 793 slov, tj. velké části slov, která obvykle používáme na každodenní bázi.”

Jo, je čas se znovu vyděsit – Meta jde koneckonců po vašich nejniternějších myšlenkách.

Vtipy stranou, existuje několik významných a vysoce cenných případů lékařského použití pro takovou technologii:

„Každý rok utrpí více než 69 milionů lidí na celém světě traumatické poranění mozku, kvůli kterému mnozí z nich nemohou komunikovat řečí, psaním nebo gesty. Životy těchto lidí by se mohly dramaticky zlepšit, kdyby výzkumníci vyvinuli technologii pro dekódování jazyka přímo z neinvazivních záznamů mozku.”

Všimněte si konkrétní zmínky o „neinvazivním“. Meta si myslí, že největší starostí lidí byly mozkové implantáty, ne skutečnost, že by to mohlo poskytnout přímý přístup k vašim myšlenkám.

Pokud to vědci z Meta dokážou, mohl by to být velký lékařský průlom, který by stál za námahu v každém případě. Ale nakonec by to také mohlo být začleněno do nové verze VR headsetu, který by byl schopen číst vaše myšlenky a reagovat na podněty založené na myšlenkách, což by usnadnilo nové způsoby zapojení do metaverse.

Takže Meta by nakonec mohla být schopna číst vaše myšlenky, a pokud se metaverse rozběhne tak, jak Zuck doufá, mohlo by se to stát široce přijímaným, dokonce cenným případem použití ke zlepšení pocitu přítomnosti v těchto digitálních prostředích.

Také byste mohli dostávat stále více cílené reklamy založené na podvědomých sklonech – což by vyvolalo zcela novou vlnu konspiračních teorií a vyděsilo mnoho lidí.

Představuji si, že prodeje vzdálených zemědělských nemovitostí, odpojených od technologie, by raketově vzrostly, kdyby k tomu někdy došlo.

Pokud máte v zadní kapse plán „života off-grid“, možná je načase se k němu vrátit – než se tam dostane Meta a vymaže všechny takové myšlenky a nahradí je šťastným sentimentem o metavesmíru.

Zdroj: socialmediatoday.com

Related posts

Leave a Comment