Meta znemožní kanadským uživatelům Facebooku a Instagramu přístup ke zprávám

Toronto Kanada

Meta zahajuje proces, který znemožní všem kanadským uživatelům jejích sociálních sítí Facebook a Instagram přístup ke zprávám. Přiměl ji k tomu nový kanadský zákon. Na svém účtu u společnosti X (bývalý Twitter) to uvedl mluvčí Mety Andy Stone s tím, že změny se projeví v příštích několika týdnech.

Rozhodnutí Mety je výsledkem legislativy schválené kanadským parlamentem, která má přimět firmy, jako je mateřská společnost Googlu Alphabet a Meta, vyjednávat obchodní dohody a platit kanadským vydavatelům zpráv za jejich obsah. Přinutit technologické firmy, aby platily za zprávy, se snaží více zemí, podobný zákon schválila v roce 2021 Austrálie.

Obě společnosti nakonec uzavřely s australskými mediálními firmami dohody poté, co byly navrženy změny zákona. Pokud jde ale o kanadský zákon, společnost Google argumentuje, že je přísnější než ten australský.

„Jak jsme vždy říkali, zákon je založen na zásadně chybném předpokladu. A bohužel jediný způsob, jak můžeme rozumně vyhovět, je ukončit dostupnost zpráv v Kanadě,“ uvedl Stone na Twitteru (X).

Kanadský Senát schválil zákon známý pod označením Online News Act v červnu. Americké technologické firmy uvedly, že návrhy jsou pro jejich podnikání neudržitelné. Kanadský premiér Justin Trudeau řekl, že Meta a Google používají „zastrašující taktiky“ v boji proti zákonu.

TZ

Related posts

Leave a Comment