Microsoft plánuje integrovat ChatGPT do svého vyhledávače Bing

artificial intelligence AI

Microsoft Bing by se mohl brzy vrátit do hry, přičemž technologický gigant plánuje integrovat ChatGPT s umělou inteligencí do svého vyhledávače, což by pak uživatelům umožnilo provádět konverzační vyhledávání v aplikaci.

ChatGPT se rychle stal systémem s umělou inteligencí schopným rychle a (většinou) přesně odpovídat na složité dotazy, stejně jako na doplňující otázky, v jednoduché angličtině.

To vyvolalo obavy z dopadu, který by to mohlo mít na akademické instituce, protože systém je schopen čerpat eseje a shrnutí prakticky jakéhokoli textu, ke kterému má přístup. Praktičtější hodnotou pro tento proces by však mohlo být vyhledávání a umožnění lidem jednoduše klást otázky – například „co si mám zabalit na dovolenou v Austrálii v červnu?“ – a nechat ChatGPT poskytnout přehled, včetně úplného seznamu, který lze použít k plánování a akci.

Jako takové dává smysl, aby vyhledávače sledovaly jeho potenciál, přičemž Microsoft, který je investorem do tvůrce ChatGPT OpenAI, je první, kdo skočil na trendový nástroj ve snaze integrovat konverzační dotazy do svého vyhledávače.

Google samozřejmě zvažuje své možnosti i na této frontě. Vyhledávací gigant, který již roky vyvíjí své vlastní modely umělé inteligence, uvedl, že zatím nebude uvažovat o integraci konverzační umělé inteligence kvůli potenciálu „rizika dobré pověsti“. Výsledky výzkumu, které přinesl první náhled na ChatGPT, ukazují jak občasné nepřesnosti, tak zkreslení.

Tyto nedostatky se stále řeší a jak stále více lidí zkouší systém ChatGPT, opravuje se více těchto typů chyb. ChatGPT je také omezen v datech, na která může odkazovat (OpenAI poznamenává, že má omezené znalosti o událostech po roce 2021), zatímco přechod na jiný způsob vyhledávání by mohl mít zásadní dopad na současný obchodní model Google, což může být další důvod, proč společnost váhá, zda na této frontě postupovat příliš rychle.

Přechod na konverzační proces vyhledávání a zjišťování typu „Q a A“ by v zásadě mohl poskytnout lepší uživatelskou zkušenost, ale také by se snížil objem webového provozu řízeného poskytovateli vyhledávání. S ChatGPT není potřeba přejít na samotný web, protože systém vám poskytne úplnou odpověď. Což může být velmi užitečné, ale bez odkazu na doporučení je jediným webem, který z této interakce těží, samotný ChatGPT.

To sníží příjmy z reklamy, protože nebudete mít nejlepší výsledky vyhledávání, které byste jako takové mohli zvýraznit. A pokud placené výsledky nelze zabudovat do odpovědí ChatGPT – což samo o sobě vypadá jako riskantní návrh –, mohlo by to vynutit významnou změnu v příjmových modelech vyhledávačů a v procesech SEO.

Myslíme tím, jak optimalizujete svůj web pro reakci ChatGPT? Právě teď Google řadí weby na základě svého vlastního komplexního algoritmického vzorce, který bere v úvahu tisíce datových bodů, aby zvýraznil nejlepší a nejrelevantnější výsledky vyhledávání pro každý dotaz.

Ale pokud se ChatGPT stane převládajícím vyhledávacím systémem, jak bude hodnotit výsledky?

Lidé se ho budou stále ptát na otázky jako „jaký je nejlepší šampon pro kudrnaté vlasy?“, ale algoritmické porovnávání za těmito výsledky bude ovlivněno snížením přímé návštěvnosti v důsledku toho, že vám ChatGPT zobrazí výsledky in-line, na rozdíl od vašeho přesměrování k relevantním odkazům na webové stránky.

Systém by si mohl vynutit zásadní změnu v uvažování o optimalizaci vyhledávání a zároveň pravděpodobně způsobit celkový pokles návštěvnosti webových stránek, protože celý proces zjišťování bude často omezen na řetězec ChatGPT (tj. cena, dostupnost, vše položeno jako doplňující otázky, nikoli návštěva jiné webové stránky).

Důsledky jsou velké a bude zajímavé vidět, jak se Microsoft snaží vložit funkci ChatGPT do Bingu – a jak pak Google zareaguje.

Microsoft doufá, že integraci spustí do konce března.

Zdroj: socialmediatoday.com

Related posts

Leave a Comment