Na YouTube už není zakázané popírat legitimitu amerických voleb

YouTube Trump volby

Platforma pro sdílení videí YouTube odvolala pravidlo, které zakazovalo uživatelům šířit nepodložená tvrzení, že prezidentské volby ve Spojených státech poznamenaly rozsáhlé podvody. Opatření zavedla na konci roku 2020 ve světle snahy tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa podkopat důvěru ve volby, které prohrál. Proč jej nyní ukončil, server podrobněji nevysvětlil.

Krok zapadá do aktuálního trendu ústupu velkých sociálních sítí od snah potlačovat šíření obsahu jako jsou dezinformace o volbách či zdravotnických tématech. Twitter pod majitelem Elonem Muskem přestal uplatňovat pravidla proti nepravdivým tvrzením o covidu-19, bezpečnostní oddělení v této a dalších platformách zároveň zasahuje propouštění. Vývoj vyvolává obavy expertů, kteří dezinformační kampaně na internetu mapují, napsal v únoru list The New York Times.

YouTube uvedl, že kdyby pravidlo o popírání legitimity amerických voleb ponechal v platnosti, mohlo by to „omezit politické projevy, aniž by významně snížilo riziko násilí nebo jiných škod v reálném světě“. „Přestaneme odstraňovat obsah, který propaguje nepravdivá tvrzení, že v roce 2020 a v jiných minulých volbách prezidenta v USA nastaly rozsáhlé podvody, pochybení nebo nesrovnalosti,“ oznámila technologická společnost.

Změna vstoupila v platnost v pátek. YouTube podle zpravodajského webu Axios sdělil, že jeho pracovníci ji „pečlivě projednali“, neposkytl však podrobnosti ohledně toho, jak k danému rozhodnutí dospěli. Společnost ujistila, že pravidla o volebních dezinformacích neruší úplně a že bude dál vymáhat zákaz šíření zavádějících informací o tom, kde nebo jakým způsobem lze hlasovat.

Další informace o svém přístupu k nadcházejícím prezidentským volbám slibuje platforma v následujících měsících. V USA aktuálně startuje předvolební kampaň, přičemž o Bílý dům se chce v listopadu 2024 znovu ucházet i Trump. Prezident z let 2017 až 2021 nadále popírá, že v roce 2020 prohrál ve spravedlivých volbách, a průzkumy nasvědčují tomu, že většina voličů Republikánské strany se s mýtem o „zmanipulovaných volbách“ ztotožňuje.

Trump už před listopadem 2020 spekuloval o tom, že se stane obětí spiknutí spojeného s korespondenčním hlasováním, jakkoli skutečné podvody jsou podle dostupných dat v USA naprostou vzácností, ať už při korespondenční, nebo osobní volbě. Když pak republikán nedokázal mandát obhájit, odmítl porážku uznat a začal společně se svými spojenci bez důkazů označovat vítězství demokrata Joea Bidena za podvodné.

Poté, co Trumpovi příznivci 6. ledna 2021 narušili potvrzování volebního výsledku v Kongresu, velké sociální sítě končícímu prezidentovi zablokovaly účty s ohledem na riziko násilností. Provozovatelé Facebooku, Instagramu, Twitteru i Youtubu v posledních měsících restrikce na exprezidentovy aktivity odvolaly.

TZ

Related posts

2 Thoughts to “Na YouTube už není zakázané popírat legitimitu amerických voleb”

  1. […] předplatitelských streamovacích služeb, jako jsou například Spotify nebo YouTube, které umožňují uživatelům on-line poslech hudby, meziročně vzrostl. Podle Ochranného […]

  2. […] předplatitelských streamovacích služeb, jako jsou například Spotify nebo YouTube, které umožňují uživatelům on-line poslech hudby, meziročně vzrostl. Podle Ochranného […]

Leave a Comment