Personalistika a lidi: to je to, oč tu běželo

Evolve summit 2018

Koncem listopadu se v Brně odehrál 3. ročník Evolve summitu 2018, akce zaměřené na personalistiku a lidi, a vlastně i na marketing.

Možná čekáte, že níže naleznete několik úplně nových myšlenek a trendů, které se v oblasti HR a lidí v současné době objevily a na které by bylo dobré se zaměřit. Dobrá zpráva je, že chodíme na tyto akce právě proto, abychom nezaspali. Horší zpráva je, že se pár novinek sice objevilo, ale nic příliš zásadního, o čem by od návštěvníci neslyšeli, se v této oblasti prostě neudálo. Anebo je to naopak dobrá zpráva? Posuďte sami…

Bude umělá inteligence sama řídit lidi?

A je to tady! Číňané již otestovali přístroj v podobě čepice se senzory, který měří emoci a únavu zaměstnance ve výrobě. Američané vyzkoušeli kameru, která při pohovoru snímá obličej uchazeče a snaží se vyčíst, jakou náladu v tu chvíli má. Také vznikla aplikace, která umí ohodnotit, jak rychle kandidát reaguje na komunikaci svých přátel na sociálních sítích. A už v roce 2013 byl ozkoušen mikročip pod kůži pro všechny zaměstnance, který sleduje lidi a jejich reakce v podstatě pořád.

Také vám to připadá přitažené za vlasy? „Ano, ale i to je budoucnost. Jen nezapomeňme na to, že lidskost a přístup člověka je a vždy bude nepostradatelný,“ řekl k tomu na konferenci americký konzultant pro oblast najímání Jim Stroud. A my s ním souhlasíme. Třeba pro řidiče a sledování jejich únavy se to může hodit, ale jinak se držme té lidskosti, bez té to prostě nikdy nepůjde!

Video je budoucnost nejen pro najímání

Náborové video je dnes už jasným trendem v oblasti přitahování nových lidí do firmy. A proto následují tři hodnotné tipy od odborníků:

  • Velmi zajímavé pro video je vždy to, co jako firma nechceme říci. Je-li to jen trochu možné, pusťte právě toto ven.
  • Občas jde personální marketing proti klasickému marketingu (když např. prozradím něco, co by klienti slyšet nemuseli), zásadní ale je, jak na to reaguje cílová skupina – a tou jsou v tomto případě kandidáti. Najděte cestu, jak tyto dvě oblasti spojit – a to tak, aby to jedny přitáhlo a druhé neurazilo.
  • V personálním marketingu je důležité očekávání lidí, kteří mají být přijati. Proto se na něj ptejte a nikdy neříkejte nic, co není pravda. Ať už ve videu nebo přímo na pohovoru.

Chatboti jako naši noví pomocníci?

Jedno téma, které rezonovalo celou konferencí, byli takzvaní chatboti, tedy kompletně nastavitelní roboti, kteří přes sociální sítě automaticky komunikují s kandidáty (třeba přes Massenger). Ondřej Procházka, technik z londýnského sídla Facebooku, mluvil o tom, jak je díky nim možné komunikovat s několika stovkami kandidátů v podstatě bez zásahu člověka.

Co my na to? Zní to skvěle a zejména v marketingu je tohle něco, co se už začíná využívat, při výběru lidí ale dnes s velkým množstvím kandidátů nepracujeme, a navíc si myslíme, že lidský kontakt a osobní komunikace stále bude tím, co rozhoduje o zaujetí kvalitního kandidáta. Takže je dobré o tom vědět, ale neděsit se, zvlášť když v sále chatboty zkoušeli pouze dva lidé z osmdesáti.

A ještě pár postřehů…

Nedostupné je chtěné

Když se něco zdá nedostupné, lidé to více chtějí. Zdůrazňujte na pohovoru, že si uchazeče důkladně vybíráte, i když někoho opravdu urgentně potřebujete.

Váš příběh je tím nejlákavějším

Na pohovoru se nesnažte jen představovat firmu, mluvte raději o svém osobním příběhu. To je to, co může přitáhnout ty nejlepší kolegy.

Lidé chtějí „Bull Riding Experience“

Lidé hledají v práci zkušenosti, které budou jako jízda na divokém býkovi (angl. bull riding experience) a jejich kariéra je zajímá povětšinou více než peníze.

Related posts

Leave a Comment