Placená videa streamuje 24 procent Čechů, průměr EU je 42 procent

TV stream ČR

Češi zaostávají ve využívání placených video služeb na internetu. Služby jako Netflix nebo HBO Max si v tuzemsku předplácí 24 procent lidí starších 16 let, průměr EU je 42 procent. Vyplývá to z nejnovějších údajů ČSÚ a Eurostatu.

Nejvíce jsou placené streamovací služby rozšířené v Nizozemsku, Švédsku nebo Dánsku s podílem 67 až 73 procent. Naopak nejméně je využívají Bulhaři, Lotyši nebo Rumuni s podílem osm až 15 procent.

Diváci v Česku mají k dispozici takřka kompletní nabídku světových video služeb, které doplňují lokální projekty. V únoru na český trh vstoupila streamovací služba SkyShowtime, která doplnila Netflix, HBO Max, Apple TV+, Disney+ a Amazon Prime Video. Těm konkuruje služba Voyo TV Nova a nově také Prima+.

Za příjem televizního signálu nebo prémiový televizní obsah podle průzkumu agentury Skála&Šulc pro operátora Telly v současnosti dohromady platí asi 70 procent Čechů. Naopak 18 procent diváků by si placenou TV službu nikdy nepořídilo a každý desátý divák měl placenou službu v minulosti, ale zrušil ji. Důvod, proč lidé neplatí za příjem televizního signálu, byla nejčastěji uvedena finanční náročnost a dále malý zájem o televizní vysílání. Mezi hlavním důvodem pro zrušení objednané služby jsou uvedeny vysoká cena a nevyhovující obsah.

Podle ředitelky distribuční společnosti Axocom Eriky Luzsiczy jsou Češi v placení za obsah velice specifičtí. Stále jsou zvyklí, že televize a tudíž i on-line obsah by měl být zadarmo. „Proto je také u nás stále vysoká míra pirátství. Například v okolních zemích je mnohem častější, že domácnosti za obsah platí. Situace se v průběhu let u nás zlepšila, ale úrovně vyspělých zemí zdaleka nedosahuje,“ řekla.

Podle ní je také otázkou, nakolik si stávající předplatitelé streamovacích služeb předplatné ponechají, když ceny zboží obecně výrazně rostou. „Navíc výběr z platforem je velký a kupní síla je tu menší. Dá se tedy očekávat, že diváci budou spíše po čase, když je daná služba omrzí, odhlašovat předplatné a zkoušet pak jinou platformu. Zkrátka tak, aby se jim sledování pořadů příliš neprodražilo, ale stále zůstali v obraze,“ míní.

Coby dominantní příjem televizního signálu je stále pozemní vysílání, které tvoří 34 procent, shodných 16 procent připadá na kabelové a IPTV vysílání. Příjem přes satelit v Česku využívá 13 procent televizních diváků.

Sledování televize je stále oblíbenou volnočasovou aktivitou: 73 procent lidí se dívá na televizi čtyři až sedm dní v týdnu a 19 procent respondentů uvedlo, že televizní vysílání sleduje více než čtyři hodiny každý den.

TZ

Related posts

Leave a Comment