Reklama na TikToku válcuje ostatní platformy. Značky si ale s obsahem nevědí rady

TikTok reklama značky

TikTok v posledních letech zažívá překotný růst a už dávno nejde jen o pošetilou zábavu pro teenagery. Podle aktuálních dat se počet uživatelů v Česku blíží dvěma milionům a kromě generace Z si k němu čím dál častěji nacházejí cestu i zástupci starších ročníků. Zvyšuje se tím zároveň i marketingový potenciál této platformy, což si uvědomují jak zadavatelé reklamy, tak samotný TikTok, který rozšiřuje možnosti monetizace obsahu.

TikTok se stal velmi rychle populární díky snadné přístupnosti aplikace a zábavnosti obsahu, kterému dominovala taneční videa, legrační filtry měnící vzhled nebo nejrůznější virální výzvy, do nichž se uživatelé ochotně zapojovali. Používání aplikace je jednoduché a návykové. Uživatelé mohou konzumovat neomezenou zásobu zábavy, jež se přizpůsobuje jejich individuálnímu vkusu. Zpočátku na TikToku dominovali teenageři, kteří stále drží největší podíl, ale postupně se připojují i dříve narození.

V Česku se v počtu uživatelů dlouhodobě pohybuje na prvním místě Facebook s 5 miliony aktivních uživatelů následovaný Instagramem se 4 miliony. TikTok u nás v současnosti používá podle dostupných dat mezi 1,7 a 1,9 milionu lidí. „Jedná se o aktuálně nejrychleji rostoucí síť v Česku, podle dat ji používá třetina lidí mezi 15 a 29 lety. A nelze ji tedy již nějakou dobu nebrat vážně,“ podotýká Vít Zima, lektor digitálního marketingu platformy Laba.

TikTok bude lákat bonitnější klientelu

S rozrůstajícím se počtem uživatelů roste podle konzultanta pro online marketing a sociální sítě Tomáše Černovského také význam TikToku jako prostoru pro prezentaci značek a oslovování potenciálních zákazníků. „Publikum je už nyní celkem vyspělé, nicméně další nárůst je dle mého názoru v následujících měsících a letech nevyhnutelný. TikTok bude chtít dostat na své médium bonitnější klientelu, aby mohl přitáhnout další klienty a díky tomu více vydělávat na reklamách,“ komentoval.

Podle údajů Statshot Report na webu Datareportal.com vzrostl pouze za první čtvrtletí letošního roku celosvětově dosah reklamních sdělení na této sociální síti o téměř 10 procent a dosahuje 970 milionů lidí. Podle stejného průzkumu se téměř třetina uživatelů TikToku zajímá o obsah týkající se jejich oblíbených značek a produktů a aktivně ho vyhledávají.

Podoba obsahu, který má potenciál uživatele zaujmout, se však například od Facebooku či Instagramu výrazně liší. Perfekcionalismus či propracovaný scénář tu nejsou žádoucí. „Z hlediska tvorby obsahu se skloňují pojmy jako authentic content nebo ještě lépe dirty content. Ty definují, jak by k této oblasti měly značky přistupovat,“ popisuje Zima a dodává: „Samozřejmě v tom ve většině případů selhávají. Namísto dokonale zvládnuté vizuální složky s voice overem se očekává roztřesený záběr na výšku z telefonu s použitými předpřipravenými stickery a aktuálně trendujícím hudebním podkladem.“

I podle Černovského se značkám na českém TikToku kampaně zatím nedaří správně postavit. „Určitě se najdou jednotlivé firmy, které TikTok uchopily správným způsobem, nicméně majorita velkých hráčů dle mého ještě nepochopila, o čem TikTok reklama je,“ myslí si. Svou formou musí reklama co nejvíce odpovídat běžným nativním videím. Pokud je příliš vyumělkovaná, dlouhá, pomalá a brand z ní čiší na sto honů, uživatelé ji rychle přeskočí.

Odměny za reklamu získají úspěšní autoři videí

Monetizace obsahu je pro TikTok přesto důležitým trendem, jemuž věnuje plnou pozornost. V květnu například představil novou službu TikTok Pulse pro umisťování reklamy vedle videí, která daný den patří mezi nejúspěšnější. „Jde o nové řešení kontextové reklamy, které inzerentům umožňuje umístit svou značku vedle hlavního obsahu ve feedu For You. TikTok Pulse je navržen tak, aby značkám poskytl nástroje a ovládací prvky, aby se staly součástí těchto každodenních okamžiků a trendů zajímavých pro komunitu uživatelů,“ uvádí platforma. Tato služba přináší odměnu i pro autory, protože pokud se video u jejich obsahu zobrazí, získají polovinu příjmů z reklamy.

Součástí strategie pro monetizaci obsahu na TikToku je také používání vlastní měny nazývané coins, kterou uživatelé nakupují za reálné peníze a poté jí buď odměňují tvůrce obsahu, nebo si nakupují různá vylepšení pro svůj účet. Coins používají také autoři videí na propagaci svých příspěvků napříč platformou.

Značky mají při nákupu reklamy značně široké možnosti zacílení na konkrétní skupiny uživatelů i požadované výsledky. Rozpočet kampaně je možné nastavit na celkový zásah, přehrání videa nebo například stažení aplikace. „Pokud značky zvládnou připravit atraktivní obsah, čeká je za odměnu vysoký organický dosah. Čísla jsou v porovnání s Facebookem či Instagramem ohromující. U některých produktů, ideálně těch, co kupuje generace Z a Y, už i prodeje,“ dodává Zima, který u společnosti Laba vede kurz digitálního marketingu.

Také podle aktuální statistiky zveřejněné na webu data.ai se úsilí věnované do rozvoje reklamních možností TikToku vyplácí. V prvním čtvrtletí překonal historický rekord v penězích utracených uživateli prostřednictvím jakékoli aplikace či hry. Lidé na TikToku už utratili celkem 3,7 miliardy amerických dolarů. Jen v posledním čtvrtletí jde o nárůst o 40 procent. Nejvíce na TikToku utrácejí lidé v USA, Číně a poté v Kuvajtu, Německu a Saúdské Arábii.

TZ

Related posts

3 Thoughts to “Reklama na TikToku válcuje ostatní platformy. Značky si ale s obsahem nevědí rady”

  1. […] na anglicky mluvících trzích mimo USA i čínská platforma pro sdílení krátkých videí TikTok, napsal zpravodajský server BBC. Účty s omezenou reklamou nebo zcela bez ní už nabízejí […]

  2. […] na anglicky mluvících trzích mimo USA i čínská platforma pro sdílení krátkých videí TikTok, napsal zpravodajský server BBC. Účty s omezenou reklamou nebo zcela bez ní už nabízejí […]

  3. […] na anglicky mluvících trzích mimo USA i čínská platforma pro sdílení krátkých videí TikTok, napsal zpravodajský server BBC. Účty s omezenou reklamou nebo zcela bez ní už nabízejí […]

Leave a Comment