Soud potvrdil verdikt, který znemožnil stahování některých filmů z Ulož.to

NS stahování uloz.to

Nejvyšší soud (NS) potvrdil verdikt, na jehož základě nelze na serveru Ulož.to vyhledat a stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Zamítl dovolání pražské společnosti Uloz.to cloud a zároveň odmítl podnět autorskoprávní agentury Dilia, která sice v řízení uspěla, ale nikoliv ve všech žalobních bodech. Loňské rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, jedno z nejdůležitějších v oblasti autorských práv na internetu, tak platí beze změn. Obsáhlý rozsudek NS je dočasně zpřístupněný na úřední desce. Provozovatelé serveru už dříve označili verdikt za hrozbu pro svobodný internet.

Dilia zastupuje autory a další nositele autorských práv. Verdikt se kromě Pelíšků týká snímků Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a pohádek S Čerty nejsou žerty a Obušku, z pytle ven. Server pro nahrávání, sdílení a stahování souborů Ulož.to musel zajistit, aby veřejnost nemohla vyhledat, a tudíž ani stáhnout, soubory s názvy těchto filmů v konkrétních formátech, například avi nebo mp4.

Agentura chtěla dosáhnout ještě výraznějšího omezení činnosti serveru, který podle Dilie umožňuje svým uživatelům systematicky porušovat autorská práva k filmům, hudbě i dalším dílům. Vrchní soud ale ve svém rozhodnutí zdůraznil, že povinnost omezit vyhledávání a stahování lze i do budoucna uložit jen u konkrétních děl, kde se prokáže porušování autorských práv. Server totiž těžko může paušálně kontrolovat obsah všech souborů, které tam uživatelé vloží.

Podle nejvyšší instance je úvaha vrchního soudu správná. Ulož.to se podle rozsudku liší od „pirátských“ platforem typu The Pirate Bay. Nenese tak přímou zodpovědnost za porušováni autorských práv některými uživateli, a to i vzhledem k tomu, že po upozornění závadné soubory maže.

„Sama skutečnost, že poskytovatel služby ukládání informací obecně ví o tom, že prostřednictvím jeho služby jsou neoprávněně zpřístupňována díla, stejně jako výdělečná povaha poskytování služby, nestačí k závěru, že poskytovatel služby jedná s cílem účastnit se jednotlivých autorskoprávních deliktů neoprávněného sdělování těchto děl veřejnosti,“ stojí v rozhodnutí NS.

Na druhou stranu, v odůvodněných případech lze serveru uložit, aby službu v určitém „závadném rozsahu“ přestal poskytovat. „Ostatně v současnosti existují a jsou používána taková technologická opatření, která i v podmínkách masového využívání služeb ukládání informací jsou způsobilá odhalit opakovaně neoprávněně uložené a zpřístupněné soubory obsahující díla či předměty práv s autorským právem souvisejících,“ napsali soudci NS.

Hlavním posláním Ulož.to je podle provozovatelů snadné sdílení větších i menších souborů. Když se v tuto chvíli uživatel pokusí najít film Pelíšky, objeví se oznámení, že vyhledávání některých klíčových slov bylo zcenzurováno rozhodnutím soudu. Následuje informace, že firma sice rozhodnutí respektuje, ale „bude bojovat proti cenzuře všemi dostupnými prostředky nejen českého práva“.

Pelíšky natočil režisér Jan Hřebejk – jeho předešlý film Šakalí léta i následující snímek Musíme si pomáhat k dnešku vyhledávat i stahovat lze.

Zdroj: allnews.cz

Related posts

Leave a Comment