Soud v Rusku vyměřil pokutu provozovatelům Wikipedie, TikToku a Facebooku

Rusko soud pokuta

Soud v Rusku vyměřil pokutu pět milionů rublů (1,5 milionu Kč) americké neziskové společnosti Wikimedia, která provozuje internetovou encyklopedii Wikipedia. Organizace podle soudu nezajistila, aby se na jejích stránkách neobjevoval obsah, který je v Rusku zakázaný. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rusko se v poslední době ohrazuje proti článkům, které podle něj obsahují nepřesné informace o speciální vojenské operaci na Ukrajině, jak Moskva označuje invazi ruských vojsk do sousední země.

V případě organizace Wikimedia jde o první takovou pokutu, upozornila agentura Reuters.

Čínský provozovatel aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok dostal pokutu dva miliony rublů (613.000 Kč) za to, že neodstranil příspěvky s homosexuálním obsahem. Rusko takové příspěvky označuje za podporu homosexuálních vztahů, což v Rusku není dovoleno. Zákon z roku 2013, který západní země kritizují jako státem vynucenou bigotnost, zakazuje „propagaci netradičních sexuálních vztahů mezi mládeží“.

Pokutu čtyři miliony rublů (1,2 milionu Kč) pak od ruského soudu dostala americká společnost Meta Platforms, která provozuje sociální síť Facebook. V jejím případě jde o propagaci LGBT, tedy lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob. Firma podle soudu rovněž neodstranila příspěvky, které tuto komunitu podporují, uvedla agentura Interfax.

Soud rovněž nařídil zabavit peníze a nemovitosti za 500 milionů rublů (více než 153 milionů Kč), které má v Rusku americká společnost Google. Souvisí to s restrikcemi, které majitel Googlu, společnost Alphabet, začal na svém videokanálu YouTube uplatňovat proti ruské prominentní televizi. Ruské tiskové agentury uvedly, že případ se týká televize GPM Entertainment ze společnosti Gazprom Media Holding. Ta se začala soudně bránit a požaduje, aby jí Google přístup na YouTube obnovil.

YouTube, který po celém světě zablokoval ruská státem financovaná média, v Rusku čelí silnému tlaku ze strany regulačních orgánů i politiků, uvedl Reuters.

Rusko zablokovalo i některé další zahraniční internetové platformy, včetně Facebooku a Instagramu, které patří společnosti Meta. Snaží se tak udržet kontrolu nad tokem informací po invazi na Ukrajinu. YouTube v Rusku zatím funguje.

Zdroj: allnews.cz

Related posts

Leave a Comment