Topování na Seznamu – spamu odolné e-maily s vyšší mírou otevření

Ecomail web seznam

Seznam.cz loni představil funkci, díky které můžou vaše e-maily v seznamáckých schránkách zůstat připnuté na prvním místě ve složce hromadné až na 7 dní. Jak topování funguje a jaké jsou prozatímní výsledky?

Topování zajišťuje umístění reklamního e-mailu na předních příčkách. Obecně žádné obchodní sdělení nepadá do složky “doručené”, jedná se tedy o první pozice ve složce “hromadné”, kam chodí všechny reklamní a obchodní e-maily. Tomuto účelu jsou vyhrazeny první tři pozice, v jedné e-mailové schránce může uživatel narazit na maximálně 3 vytopované e-maily. Příchozí e-mail zůstává na přední pozici po dobu 7 dní a to i po jeho otevření a je navíc označen štítkem “Tip”. Pokud do jedné e-mailové schránky přijdou tři vytopované e-maily, budou seřazeny podle data rozesílky, nejnovější rozesílka bude na prvním místě.

Jaké jsou výsledky?

Cílem topování je dosáhnout větší míry otevření (open rate) a prokliku (click rate). Průměrná míra otevření je nyní podle dat Seznamu 30 %, ovšem ani 40 % není výjimkou. V rámci testování docházelo až ke čtyřnásobné výši míry prokliku, a to zejména díky tomu, že e-mail zůstává připnutý nahoře i po otevření po celou dobu sedmi dní.

Nemusíte mít obavy, že budou příjemci vaše topované e-maily hojněji označovat jako spam, děje se tak mnohdy ještě méně často než u nevytopovaných zpráv. O topování je mezi obchodníky čím dál větší zájem, meziročně se využití této funkce téměř zdvojnásobilo.

Jaké jsou podmínky využití?

Podmínkou pro využití funkce topování je audit klienta a zakoupení balíčku alespoň 50 tisíc vytopovaných emailů.

Cílem auditu je kontrola subjektu, a to zejména ve třech oblastech:

  1. Reputace – jestli má dostatečně dobrou pověst a jeho e-maily nepadají často do spamu.
  2. Technické požadavky– zda splňuje požadavky například na podpis rozesílky pomocí DKIM nebo funkční mechanismus odhlášení.
  3. Velikost databáze– jestli má dostatečně velkou databázi pro topování.

Všechny části auditu mají obdobnou váhu, jsou vyhodnocovány manuálně, pokud subjekt v jednotlivých částech auditu dosáhne kladného skóre (pozitivního výsledku), je mu topování umožněno. Všechny položky auditu tedy musí vyjít dobře, nedostatek v jedné části nelze kompenzovat výsledky z jiné části. Audit většinou trvá 2 pracovní dny a dělá se vždy před první rozesílkou (v případě problémů se opakuje podle potřeby).

Dalším pravidlem je objednávka minimálně 50 000 e-mailů. Nejedná se o počet e-mailových adres, ale o počet skutečně odeslaných e-mailů. Minimálního počtu 50 000 rozeslaných e-mailů můžete dosáhnout ve více fázích, přičemž minimální velikost jedné rozesílky je 10 000 e-mailů a požadovaný rozestup mezi jednotlivými rozesílkami jsou alespoň dva týdny. Cena za 1 000 e-mailů je 180 Kč, dohromady vás topování při splnění podmínek vyjde na 9 000 Kč.

Jaký je postup?

Pokud se rozhodnete využít funkce topování, postup je následující.

  1. Kontaktujete svého account managera u Seznam.cz nebo napište na reklama@firma.seznam.cz
  2. Po splnění podmíne
    k Seznam.cz vygeneruje kód
  3. Vložíte kód do hlavičky e-mailu
  4. Sledujete výsledky, v reportech u Ecomailu můžete následně porovnat sledované metriky u běžné a topovované rozesílky (po uplynulých sedmi dnech vám může výsledky poskytnou i Seznam).

email ecomail seznam top

Máte nějaký dotaz, nebo chcete vědět více o e-mail marketingu? Napište na support@ecomail.cz, kde Vám rádi se vším pomohou.

ecomail logo

 

 

Related posts

Leave a Comment