Trendy email marketingu

Email Marketing

Tři trendy budou podle odborníků v roce 2019 dominovat e-mail marketingu. Personalizace, interaktivní obsah a větší důraz na mobilní zařízení. Očekávat lze také postupující zapojení umělých inteligencí a samoučících programů i technologické novinky u samotných emailingových nástrojů.

Segmentace a personalizace

Podobně jako v loňském roce i v tom letošním bude podle odborníků zase o něco vyšší důležitost přikládána správné segmentaci kampaní a personalizaci emailů. „Segmentace stále nabírá na významu a odesílání rozdílných kampaní v návaznosti na rozdělení kontaktů do skupin podle lokace, pohlaví, věku či nákupních zvyklostí bude pro řadu obchodníků nezbytné,“ říká Kateřina Fišerová, CEO aplikace SmartEmailing.

Tak jako správná segmentace bude v letošním roce zase o něco více důležitá i personalizace emailů. Zákazníci si stále více zvykají na to, že jim přicházejí emaily, které je oslovují napřímo, přímé oslovení se pro ně tedy pomalu stává již zaběhnutým standardem. Služba Netflix například používá pokročilou personalizaci založenou na předchozím chování uživatelů a zasílá jim emaily s personalizovanou nabídkou nových filmů a seriálů. Amazon zase jejich předchozí nákupní zvyklosti využívá k nabídce dalších produktů.

Interaktivita

Mezi desítkami a stovkami emailů, jež zákazníkům chodí denně do schránek, zuří boj o pozornost adresáta. Stále platí, že kvalitní obsah je základem úspěchu, ale ukazuje se, že ve vysoce konkurenčním prostředí nemusí vůbec stačit. „Interaktivní emaily umožní zachytit adresátovu pozornost a plně s ním navázat interakci přímo v inboxu. Pro představu může jít kupříkladu o email eshopu s módou, který příjemci umožní si přímo ve zprávě a bez opuštění vlastní schránky volit u nabízených produktů různé barvy, které se mu následně přímo v emailu zobrazí,“ popisuje Kateřina Fišerová. Podobně se podle ní může jednat o možnost recenzovat zakoupené zboží rovnou v emailu bez nutnosti se proklikávat na speciální stránku.

Živý obsah

Kromě větší interaktivity lze v letošním roce očekávat i nárůst množství emailů založených na živém obsahu. Ten je závislý na době otevření emailu a nikoliv jeho odeslání. Obchodníci a marketéři mohou adresátům touto formou nabídnout například real-time odpočet k zahájení či ukončení výprodeje, aktuální předpovědi počasí, sportovní výsledky či data skladových zásob a podobně. Obsah se navíc může měnit s každým novým vstupem do emailu a příjemce tak motivovat k více klikům na jednu jedinou zprávu.

Mobilní řešení

Na mobilních zařízeních – telefonech a tabletech – se otevírá stále více zpráv, podle odborníků je tento poměr už vyšší než 50 %. V průběhu posledních let tak neustále stoupá nutnost na tento trend reagovat. Jinak tomu nebude ani letos a pravděpodobně ani v dalších letech. Využívat responzivní design, případně rovnou počítat s tím, že kampaň budou adresáti primárně otevírat na mobilních telefonech, je proto naprostá nezbytnost.

Zapojení umělé inteligence

Spolu s důrazem na stále větší a větší personalizaci se ke slovu pomalu dostávají i umělé inteligence a samoučící programy. Ty by mohly v následujících letech marketérům pomoci optimalizovat ideální časy rozesílek, nabídek produktů a dalších elementů pro každého jednoho uživatele. „Zatím je určitě brzy hovořit o emailingu tvořeném umělými inteligencemi, ale software bude hrát stále větší roli například v automatickém vkládání obsahu do předpřipravených šablon,“ odhaduje Kateřina Fišerová.

Related posts

Leave a Comment