V Rusku vznikl RuStore, alternativa k zahraničním obchodům s aplikacemi

RuStore obchod

Ruská internetová společnost VK dnes spustila obchod s aplikacemi RuStore. Učinila tak poté, co přístup ke svým službám pro uživatele v Rusku v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu omezily firmy Apple či Google. VK, která provozuje sociální síť VKontaktě, přezdívanou ruský Facebook, podle agentury Reuters uvedla, že testovací verze obchodu bude ode dneška přístupná pro uživatele operačního systému Android.

Zprovoznění aplikace je nejnovější snahou představit ruské alternativy k západním internetový platformám. RuStore vznikl za podpory ruské technologické společnosti Yandex, ruské banky Sberbank, antivirové společnosti Kaspersky Lab, ale i ruského ministerstva pro digitální rozvoj. Kreml usiluje o rychlý vývoj domácích technologických nástrojů, zatímco zvyšuje kontrolu nad internetovým prostorem. Po zahájení invaze na Ukrajinu omezil přístup k sociálním sítím Instagram, Facebook, Twitter a ke službě Google News (Zprávy Google).

Podle VK je v obchodu zatím k dispozici přes 100 aplikací a další budou každým dnem přibývat.

„Jsem si jistý, že po RuStore bude poptávka jak mezi uživateli, tak vývojáři. Má všechny předpoklady, aby se stal největším ruským obchodem s aplikacemi,“ sdělil podle Reuters generální ředitel VK Vladimir Kirijenko.

„Vytvoření ruského obchodu s aplikacemi je zásadní úkol, který si žádaly tržní podmínky,“ řekl k uvedení platformy ministr pro digitální rozvoj Maxut Šadajev.

VK provozuje řadu služeb od sociálních sítí až po dovážku jídla a mezi firmami, které se snaží přijít s alternativami k západním platformám, má vedoucí pozici, podotkl Reuters. Po zahájení invaze na Ukrajinu čelilo Rusko odlivu IT specialistů. Udržet zaměstnance technologických firem v zemi se nyní snaží například příslibem daňových úlev či odkladu povinné vojenské služby.

Zdroj: allnews.cz

Related posts

Leave a Comment