Většina z nás vyhledává informace přes Google. Jakým způsobem tento vyhledávač pracuje, jaké informace nám poskytuje a jakým systémem se vlastně řídí? Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale ovlivňuje naše názory, naše myšlení, neboť nám ukazuje ty informace, které právě on chce. Nejen na toto téma jsme mluvili s regionálním ředitelem společnosti Toxin Janem Stuchlíkem.
Jaký je rozdíl mezi vaším systémem a klasickými internetovými vyhledávači jako je Google?
Zásadní rozdíl je v rozsahu monitorovaných médií. Klasické vyhledávače vyhledávají pouze z velmi omezeného okruhu zdrojů, které jsou velmi často tzv. sponzorované a jen internetové. Na první pohled se sice objeví mnoho stránek, ale skutečně relevantních je pouze jen pár prvních. Pokud se pak díváte na výsledky vyhledávání na dalších a dalších stranách, pak brzy zjistíte, že čím dále jdete, tím jsou výsledky hledání více a více vzdálené od vašeho požadavku. Naproti tomu v našem systému Maximus sledujeme nejen obrovské množství internetových stránek, ale také sociální sítě, tisk a díky našemu jedinečnému systému xStream televizní a rozhlasové stanice v reálném čase. Další zásadní rozdíl je v relevantnosti, u nás neuvidíte žádné reklamy, ani sponzorované stránky, ale chronologicky seřazené informace tak, jak byly vydány.
Zmínil jste rozdíly mezi vaším systémem a ostatními vyhledávači, můžete vaši myšlenku rozvinout na konkrétním příkladu?
Samozřejmě. Uveďme si tedy pro příklad Google. Když zadám jakékoliv klíčové slovo do Googlu na svém počítači, a to stejné slovo zadáte na svém počítači vy, je velmi pravděpodobné, že každému z nás to vyhledá naprosto odlišné výsledky. Vyhledávání totiž funguje na základě specifických algoritmů a reaguje nejen na placenou reklamu nebo sponzorované stránky, ale také například na vaše předchozí vyhledávání, nebo z jakého místa vyhledáváte a na mnoho dalších ukazatelů. Naproti tomu v systému Maximus bude mít, při zadání stejného klíčového slova, jakýkoliv uživatel naprosto stejné výsledky. Tím pádem jsou výsledky nejen relevantní a chronologicky seřazené, ale také vám budou v reálném čase přibývat další a další. Tuto skutečnost naši klienti velmi vítají a velmi často už klasické vyhledávače nepoužívají. Google totiž nutí uživatelům ty informace, které se mu hodí, resp. které se hodí subjektům, jež si u něj zaplatili to, že vás ovlivní v jejich prospěch. Dnes jsme doslova „špehováni“ na každém kroku a všechny informace o našem chování ve virtuálním světě se ukládají a využívají k našemu ovlivňování. Jak kvalitní také mohou být informace, které jsou zadarmo? Když se nad tím zamyslíme, tak za ně na Googlu pak stejně zaplatíme. Jen to není přímo Googlu, ale jeho partnerům.