Yandex prodá agregátor zpráv

Yandex prodá agregátor zpráv

Ruská internetová společnost Yandex prodá svůj zpravodajský agregátor a domovské stránky Yandex.ru domácímu rivalovi VK. Firma uvedla, že fakticky předá kontrolu nad distribucí on-line obsahu společnosti, nad kterou má kontrolu stát, a sama převezme stoprocentní podíl v donáškové službě Delivery Club. Podle agentury Reuters se tak Rusům může ještě více zkomplikovat přístup k nezávislým médiím. VK vlastní největší ruskou sociální síť Vkontaktě.

Ruská vláda už zablokovala přístup k některým zahraničním sociálním sítím, jako je Facebook a Instagram, které patří americké společnosti Meta Platforms. Rusko podle kritiků léta potlačuje nezávislá média. Tlak na ně zesílil, když Moskva poslala na Ukrajinu svá vojska a vydala zákon, který zakazuje šíření podle ní falešných informací o ozbrojených složkách, čímž znemožnila mnoha médiím svobodně vysílat.

„Představenstvo a vedení společnosti Yandex dospěly k závěru, že zájmům akcionářů společnosti… nejlépe poslouží úsilí o strategický odchod z mediálního podnikání a přesun na jiné technologie a služby,“ uvedl Yandex.

S akciemi Yandexu se obchoduje na americkém trhu Nasdaq, ale kvůli západním sankcím uvaleným na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu je obchodování s nimi od února pozastaveno. Firmě se často přezdívá ruský Google. V posledních letech se Yandex ohledně zpráv, které mohl zveřejňovat, pod hrozbou pokut podřizoval požadavkům Moskvy. To vyvolávalo kritiku ohledně svobody médií v Rusku.

Dřívější šéf Yandex News Lev Geršenzon popsal 1. března Yandex jako klíčový pro zatajování informací o konfliktu na Ukrajině. Yandex ale popřel, že by se na cenzuře podílel.

„Kupujeme si svobodu,“ řekl agentuře Reuters zdroj blízký Yandexu. „Tohle podnikání pro nás bylo koule na noze,“ pokračoval a dodal, že smlouva firmě umožní odpolitizovat její činnost.

Yandex dominuje ruskému trhu v oblasti vyhledávání na internetu. Podle svého vlastního analytického nástroje Yandex Radar má tržní podíl kolem 62 procent. Googlu připadá asi 36 procent a serveru Mail.ru, který patří společnosti VK, pak méně než jedno procento.

Zdroj: allnews.cz

Related posts

Leave a Comment