Zákonodárci v Montaně schválili úplný zákaz čínské aplikace TikTok

TikTok social platform

Zákonodárci v americké Montaně v pátek schválili úplný zákaz čínské aplikace TikTok. Pokud ho podepíše guvernér Greg Gianforte, stane se 1,1milionový stát prvním v USA, který tuto aplikaci proslulou krátkými videi zakáže zcela. Agentura AP ale očekává, že případ bude mít soudní dohru.

Zákonodárci se pro zákaz, který má začít platit od roku 2024, vyslovili v poměru 54 ku 43. Už předtím v Montaně, tak jako téměř v polovině všech 50 amerických států, platilo omezení, že aplikaci nesmí nikdo z obav z čínské špionáže využívat na zařízeních vlastněných vládou.

Guvernér Gianforte v pátek neřekl, jestli zákon podepíše. Vzkázal jen, že „pečlivě zváží“ všechny schválené návrhy, které mu přijdou na stůl.

Mluvčí TikToku Brooke Oberwetterová zákon označila za „pokus o cenzurování hlasů Američanů“ a slíbila, že se firma obrátí na soudy.

Jak poznamenává AP, zatím není jasné, jakým způsobem by Montana zákon chtěla vymáhat.

Používání aplikace TikTok na vládních zařízeních už se rozhodly zakázat všechny státy takzvané aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Obdobný krok ohlásily Belgie, Francie i Evropská Komise. V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů.

TZ

Related posts

One Thought to “Zákonodárci v Montaně schválili úplný zákaz čínské aplikace TikTok”

Leave a Comment