Americké úřady zkoumají možnou roli Mety v nelegálním prodeji drog

drogy Meta sociální sítě

Americké federální úřady vyšetřují technologickou společnost Meta pro její možné zapojení do nelegálního prodeje drog a léčiv prostřednictvím jejích sítí. Dnes o tom píše list The Wall Street Journal (WSJ), který hovořil s nejmenovanými zdroji obeznámenými s vyšetřováním a má k dispozici kopie obsílek, jež obdrželi mimo jiné zástupci neziskových organizací zkoumající prodej drog na internetu. Meta podle svého prohlášení s vyšetřovateli spolupracuje a uvádí, že nelegální prodej drog není v souladu s jejími zásadami.

WSJ neupřesňuje, do jaké míry se vyšetřování týká nelegálního prodeje látek, které medicína považuje za léčiva, a do jaké míry nelegálních drog. Text deníku hovoří o léčivech i „nelegálních drogách“.

Dokumenty, jejichž kopie má deník k dispozici, jsou datované loni. Mezi adresáty obsílek byl jeden či více zástupců výzkumné společnosti The Algorithmic Transparency Institute, která se zabývala obsahem na sociálních sítích Mety souvisejícím s drogami, nebo výkonná ředitelka Aliance pro boj se zločinem na internetu Gretchen Petersová. Petersová potvrdila, že ji federální úřady oslovily, dále však věc odmítla komentovat.

Američtí zákonodárci v posledních měsících diskutují o důkladnějších regulacích sociálních sítí, které by na jejich provozovatele kladly větší odpovědnost za obsah sdílený třetími stranami. Ministerstvo spravedlnosti se už v minulosti snažilo prosadit změnu federálních protidrogových zákonů tak, aby se internetová platforma stala spolupachatelem v případě, že ji třetí strana zneužije k porušení zákona.

V roce 2011 se například společnost Google vzdala výdělku 500 milionů dolarů (asi 11,5 miliardy korun) z reklam kanadských internetových lékáren, které cílily na americké spotřebitele a de facto propagovaly nezákonný dovoz léků na předpis do Spojených států, píše WSJ.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je do vyšetřování společnosti Meta zapojený také, ačkoliv věc pro tisk odmítl komentovat.

Nick Clegg, který se v Metě zabývá „globálními otázkami“, v pátek uvedl, že společnost se připojila k americkému ministerstvu zahraničí a dalším, aby pomohla bojovat s prodejem drog na internetu a vzdělávala veřejnost o rizicích těchto látek. „Opioidová krize je ohromným rizikem pro veřejné zdraví a žádá si odpověď všech částí americké společnosti,“ prohlásil Clegg.

Meta vlastní například sociální sítě Facebook, Instagram, WhatsApp nebo Threads.

TZ/ČTK

Related posts

Leave a Comment