Británie vyšetřuje Facebook a Google kvůli digitální reklamě

social media advertising

Britský antimonopolní úřad (Competition and Markets Authority, CMA) zahájil vyšetřování, zda americké internetové společnosti Facebook a Google nepoškozují spotřebitele a konkurenční firmy na britském trhu s digitální reklamou. Společný podíl společností Google a Facebook na britském reklamním trhu se odhaduje na 61 %.

Toto šetření je dalším krokem k přísnějšímu dohledu nad velkými technologickými společnostmi, které čelí kontrole ze strany regulátorů po celém světě z hlediska jejich velikosti a vlivu na spotřebitele a jejich online data.

CMA prověřuje zejména obavy, že spotřebitelé nemají dostatečnou kontrolu nad svými daty a jak jsou data zpeněžována na těchto online platformách. Kromě toho bude CMA zvažovat také, zda dominantní postavení Facebooku a Googlu v digitální reklamě neomezuje konkurenční firmy a vstup nových subjektů na trh.

„Přestože tyto platformy poskytují služby uživatelům obvykle zdarma, větší konkurence na trhu by mohla vést k tomu, že spotřebitelé by za svá data dostávali zaplaceno, nebo k zajištění větší kontroly spotřebitelů nad tím, jak jsou jejich data využívána,“ uvádí se v prohlášení CMA.

Šetření vychází z vládního přezkumu, který byl zveřejněn v březnu, s tím, že společnosti jako Google, Facebook, Amazon, Apple či Microsoft by měly podléhat novým antimonopolním pravidlům. Ministr financí Philip Hammond vyzval CMA, aby po zveřejnění přezkumu provedla šetření na trhu s digitální reklamou.

Výsledky šetření by podle CMA měly být zveřejněny nejpozději do 2. července 2020.

Zdroj: CNBC

Related posts

Leave a Comment