Facebook a Instagram v ČR

Facebook Instagram social media

Při pohledu na statistiky akcií se může zdát, že Facebook končí a padá (tak zněly i hlavní titulky). Je tomu ale opravdu tak? Nejedná se pouze o sled událostí, které poškodily jméno Facebooku a jak je vidět v posledních dnech, cena se postupně začíná vracet zpět nahoru, stejně jako tomu bylo v krizích od začátku roku? Pojďme se trochu odprostit od zbytku světa, NYSE a akcií a podívat se, co se děje v ČR. Komentář k aktuální situaci připravila agentura LCG New Media.

Jaká jsou čísla Facebooku v ČR

Klíčové ukazatele jsou pro sociální sítě hlavně počty uživatelů a růsty. Aktuálně můžete v České republice zasáhnout kampaněmi 5,1 mil. lidí. Pokud vezmeme cílení od 18 a více, jsme na čísle 4,8 mil. lidí. Poměr mužů a žen je v podstatě vyvážený 49:51 %. Níže pak můžete vidět celkový profil a dělení uživatelů v ČR.

Lze tedy konstatovat, že v rámci ČR zvyšuje Facebook postupně své zásahy. Je ale pravda, že v porovnání s minulými roky už není růst tak dramatický (v řádu jednotek procent), nicméně v rámci cílové skupiny do 40 let ani není příliš kam. Facebook v této věkové skupině pokrývá většinu internetové populace a je s YouTube nejrozšířenější sociální sítí. Růst tak může očekávat převážně u starší věkové skupiny, která ještě nemá na této platformě tak silné zastoupení.

Velkou zajímavostí je, že Messanger má větší zásah než samotný Facebook a dokáže v ČR zasáhnout 5,2 miliony resp. 4,9 mil lidí. Facebook tak zapojením reklamy i do této platformy diversifikuje a rozšiřuje možnosti získávání financí z reklamy.

Jaká jsou čísla pro Instagram v ČR?

Na rozdíl od Facebooku roste Instagram (patřící do rodiny Facebook) dramatickým tempem. Aktuálně je možné skrze kampaně zasáhnout až 2,1 mil uživatelů od 13 a více let. Od 18 a více let pak 1,8 mil. lidí. V tomto případě ženy tvoří 54 % všech uživatelů.

Když se na to podíváte, zjistíte, že Instagram vyrostl za rok a půl ze 1,2 milionu uživatelů na 2,1 milionu. To je meziročně o 75 % více. Moc nechybělo a počet se téměř zdvojnásobil. Koncem roku lze očekávat dosažení hranice 2,5 milionu lidí v ČR.

Na Instagramu tak dochází k velmi zajímavé synergii s Facebookem a ti, jenž tato platforma nebaví, odchází právě na Instagram, který postupně objevují i firmy. Pro určité obory (food, fashion, beauty, FMCG) je to naprostá „must-have“ komunikační platforma. Zároveň engagement je na Instagramu až 6x větší než na Facebooku, což ještě umocňuje jeho popularitu u firem. O nejnižších cenách za reklamu v rámci Instagram Stories ani mluvit nemusíme. Tuto informaci jsme prezentovali již na Instameet 2017 a ceny jsou stále příznivé – CPM se pohybuje u kampaní mezi 10 a 20 Kč. Facebook tak velmi chytře doplňuje svoji hlavní aplikaci, která nemůže růst donekonečna.

Má cenu inzerovat na Facebooku a Instagramu?

Z výše uvedeného je jasné, že se žádná tragédie nekoná a platformy krásně a vesele rostou dál, alespoň u nás. Ceny za reklamu postupně také. Stále se ale jedná o nejlevnější jak online tak i celkově marketingové platformy. Své zákazníky si dokážete skvěle vyfiltrovat, a tudíž neplatíte zbytečné finance navíc. Na tyto hlavní atributy Facebook sází a i přes nižší globální růsty se jedná o velkého hráče na poli digitálního marketingu. Firmy se tak nemusí bát, že by o vložené investice do svých profilů na Facebooku snad přišly. Google s Facebookem jsou stále nejvíce konverzními a nejefektivnějšími kanály digitálního marketingu současnosti.

Related posts

Leave a Comment