Filmový průmysl v současné době prochází velkým otřesem, kdy si pandemie vynucuje přehodnocení tradičních distribučních procesů a postupně rozšiřuje a omezuje příležitosti, protože stále více lidí se obrací na platformy videa na vyžádání (VOD) místo tradičního kina.
A Facebook do tohoto procesu přidá další vrásku, a to spuštěním vůbec první oficiální filmové premiéry na platformě prostřednictvím placené události.
Jak uvádí Axios: “Premiéru mohou shlédnout všichni uživatelé Facebooku v zemích, kde jsou k dispozici placené online akce. V současné době jsou k dispozici ve více než 100 zemích po celém světě. Facebook bude poskytovat placenou propagaci, která pomůže s uvedením akce na trh. Technický gigant se zavázal do roku 2023 nebrat provize ani příjmy od nezávislých tvůrců.“
Výsledek více než dvou desetiletí výzkumu a natáčení filmu „The Outsider“ se zaměřuje na stavbu muzea 11. září na Manhattanu. Distributoři filmu chtějí s uvedením oslovit mezinárodní publikum, protože mnoho tradičních kin je stále zavřených a stále více lidí se nyní věnuje filmovým a televizním pořadům online.
To by mohlo být předzvěstí dalších podobných akcí v budoucnosti a mohlo by to poskytnout novou cestu pro růst videa na Facebooku.
Facebook se již roky snaží vybudovat svou platformu Watch, přičemž různé exkluzivní přehlídky si budují publikum, ale mnoho dalších upadá. Celkově je však video pro používání Facebooku klíčové – minulý měsíc generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg poznamenal, že video nyní představuje téměř polovinu veškerého času stráveného v aplikaci.
A vzhledem k tomu, že se stále více lidí obrací na zábavní platformy jako Disney+ a Netflix a mění rovnováhu sil ve filmové distribuci, je pravděpodobné, že trend VOD pro distribuci filmů se stane hlavním pilířem, a to i poté, co se kina znovu otevřou.
Tím se otevřely zcela nové oblasti pro toto odvětví. Bez tradičních kinosálů se tok příjmů mění, přičemž peníze z, řekněme, předplatného Disney+ jdou zpět do samotného Disney, na rozdíl od toho, aby byly přidělovány každé premiéře. Takže zatímco lidé mohou prostřednictvím této služby sledovat konkrétní filmy, neplatí jednotlivě za lístky, jako by to bylo u filmů, což stírá linie příjmů a komplikuje smlouvy.
Tyto změny, jak již bylo uvedeno, by mohly skončit omezováním příležitostí pro investice do filmu – přesto však rozšířený přístup poskytovaný platformami VOD, včetně Facebooku, může poskytnout zcela nové distribuční nástroje pro menší produkční společnosti, které, jako v tomto případě, mohou využít události na Facebooku k oslovení širšího publika a vydělat.
Kolik peněz je skutečná otázka. Tradiční dohody o distribuci filmů bývají velmi lukrativní, daleko nad rámec toho, co události na Facebooku pravděpodobně mohou poskytnout. Ale možná to bude stačit, a to by mohlo poskytnout záchrannou lajnu menším filmařům, kteří hledají nové cesty pro svou práci.
Je to zajímavý experiment a pokud se osvědčí, mohl by také poskytnout zcela nové reklamní příležitosti, spojené s premiérou a promítáním, což by mohlo značkám pomoci spojit se s konkrétním publikem.
Zdroj: socialmediatoday.com
@RadekVyskovsky