Facebook vypíná projekt analyzující dopad dezinformací v politických reklamách na platformě

Trump vs. Biden Facebook political ad spending by week

Facebook oznámil, že byl nucen odříznout skupinu výzkumných pracovníků NYU od přístupu k interním údajům o používání Facebooku, protože tým NYU nedokázal dodržovat přísnější podmínky využití platformy pro výzkum, které implementoval v důsledku skandálu Cambridge Analytica před několika lety.

Jak vysvětluje Facebook: „Měsíce jsme se pokoušeli spolupracovat s univerzitou v New Yorku, abychom třem jejich výzkumníkům poskytli přesný přístup, o který požádali, způsobem chránícím soukromí. Dnes jsme deaktivovali účty, aplikace, stránky a přístup na platformu související s projektem NY Observatory Ad a jeho provozovatele po našich opakovaných pokusech uvést jejich výzkum do souladu s našimi podmínkami.“

Facebook dále poznamenal, že tým NYU, který zkoumal šíření dezinformací prostřednictvím politických reklam konkrétně na platformě, používal „neoprávněné prostředky“ k přístupu a shromažďování údajů od uživatelů Facebooku, což je v rozporu s jeho Podmínkami služby.

„Provedli jsme tyto kroky, abychom zabránili neoprávněnému škrábání a chránili soukromí lidí v souladu s naším programem ochrany osobních údajů podle nařízení FTC.“

Zdá se, že to dává smysl – nikdo nechce další debakl Cambridge Analytica a vzhledem ke složitějším podmínkám, které na ně FTC ukládá, je Facebook nedopustit absolutně žádné potenciální zneužití.

Problém je, že FTC nikdy takové podmínky neuložila. Jak FTC vysvětlila, dohoda, kterou se společností uzavřela, „nebrání Facebooku ve vytváření výjimek pro výzkum v dobré víře ve veřejném zájmu“.

Více zde: socialmediatoday.com

@RadekVyskovsky

Related posts

Leave a Comment