Facebook zařízl velkou konspirační skupinu QAnon

Facebook údajně odstranil jednu z nejpopulárnějších skupin spojenou s virální, krajně pravicovou konspirační skupinou QAnon za porušení jejích komunitních pokynů.

Skupina, Official Q/Qanon, měla více než 200 000 členů a byla údajně 4. srpna odstraněna kvůli konkrétním porušením komunity a okrajovým konspiračním teoriím, které by mohly vést k újmě, uvádí Reuters.

Tento krok navazuje na rozhodnutí Twitteru z července zakázat 7 000 účtů souvisejících s QAnon s tím, že zprávy sdílené skupinou by mohly potenciálně škodit.

Zpráva New York Times minulý měsíc uvedla, že Facebook, Twitter a další sociální média pracují společně, aby podnikly podobné kroky ke zmírnění rostoucí popularity obsahu QAnon na každé platformě – úsilí potlačit šíření dezinformací a potenciální hrozbu fyzického násilí v reálném světě, jako je například střelba „Pizzagate“ z roku 2016.

Toto není poprvé, kdy Facebook zasáhl proti skupině. V květnu společnost uvedla, že pro koordinované nedůvěryhodné chování a manipulaci s veřejnými debatami, z nichž mnohé pocházely z Ruska a Íránu, bylo zrušeno 700 účtů a téměř 800 stránek.

Zdá se, že to je Facebook, který poprvé podniká přímé a veřejné kroky proti skupině, která prokázala použití platformy v militantním stylu k šíření dezinformací a nenávisti. Na rozdíl od Twitteru však Facebook musí veřejně oznámit zákaz skupiny. I když je Official Q/Qanon odstraněna, nedostatek aktualizovaných zásad Facebooku znamená, že většina členů se jednoduše přesune do menších skupin.

Díky sociálním médiím již spiknutí QAnon přestává být okrajovým. Skupina se vynořila z pověsti v roce 2017 o předpokládaných snahách podkopat Trumpa. „Q“ v QAnon označuje osobu nebo skupinu v rámci správy s přístupem k důvěrným vládním informacím, o nichž se říká, že odhalují spiknutí proti prezidentovi. Od pandemie se skupina pustila do krize veřejného zdraví a proměnila ji v politickou debatu. Diskuse, která se primárně šíří prostřednictvím webů jako Facebook a Twitter a často stává virální, vystavuje široce odhalenou rétoriku milionům očí.

Rozhodnutím Facebooku vyjmout skupinu ze své platformy pravděpodobně nezanikne existence skupiny ani její význam v populární kultuře. Podle prohlášení společnosti Reuters, Facebook monitoruje další skupiny QAnon, ale bez zákazu celé skupiny budou členové zakázaných skupin pouze vytvářet nové.

Kritici a odborníci označili členy QAnon za „velmi dobře se přizpůsobující“ online ekosystémům a několik podporovatelů QAnon usiluje o veřejnou funkci.

V posledních měsících Facebook obhajuje svůj neslavný „hands-off“ přístup k moderování obsahu na své platformě. Když se protesty Black Lives Matter rozšířily po celé zemi, Facebook se rozhodl, že nebude jednat proti příspěvku prezidenta Donalda Trumpa “when the looting starts, the shooting starts”, i když to jiné platformy udělaly. Rozhodnutí se ukázalo jako škodlivé: Více než 200 inzerentů oznámilo reklamní bojkot Facebooku. Jeden inzerent poznamenal, že se rozhodl připojit ke kampani, protože jeho reklama byla umístěna vedle videa, které spiknutí QAnon podporuje. Facebook se zaměřil na obavy veřejnosti a inzerentů v plánu bojovat proti nenávistným projevům, ale mnozí uvedli, že to nestačí.

Zdroj: digitaltrends.com

Related posts

Leave a Comment