Google odstranil dalších 6 000 YouTube kanálů spojených s operacemi čínského vlivu

YouTube icon play

Proč ten povyk kolem TikToku a jeho potenciálního spojení s Komunistickou stranou Číny a proč vlády po celém světě stále více chtějí aplikaci zakázat?

Toto je jedna jeho část – Google každé čtvrtletí zveřejňuje svůj bulletin Threat Analysis Group (TAG), který poskytuje přehled o veškeré škodlivé činnosti, kterou na svých platformách zjistí a zablokuje.

A je to většinou docela jednoduché – například v nejnovějším bulletinu TAG pro 1. čtvrtletí 2023 je:

Ukončení 87 kanálů YouTube v rámci vyšetřování koordinovaných vlivových operací spojených s Ruskem
Odstranění 40 kanálů YouTube v rámci vyšetřování koordinovaných vlivových operací spojených s Íránem
Zrušení 1 088 kanálů YouTube v rámci vyšetřování koordinovaných ovlivňovacích operací spojených s Ázerbájdžánem

Vše tak, jak byste očekávali.

Ale v poslední poznámce zprávy je toto:

„Ukončili jsme 6 285 kanálů na YouTube a 52 blogů na Bloggeru jako součást našeho pokračujícího vyšetřování koordinovaných vlivových operací spojených s Čínou. Tyto kanály a blogy většinou nahrávaly spamový obsah v čínštině o hudbě, zábavě a životním stylu. Velmi malá podmnožina nahraného obsahu v čínštině a angličtině o Číně a zahraničních záležitostech USA.“

Pokaždé jsou odstraněny tisíce kanálů YouTube, které jsou spojeny s ovlivňováním vycházejícím z Číny, které jsou součástí širšího vyšetřování skupiny zvané „Dragonbridge“, která se snaží šířit pročínskou propagandu prostřednictvím západních kanálů sociálních médií.

Ve skutečnosti jen v roce 2022 společnost Google narušila více než 50 000 případů aktivity Dragonbridge na YouTube, Blogger a AdSense, zatímco Google také tvrdí, že celkově ukončil více než 100 000 účtů Dragonbridge.

A všimněte si, že se jedná o účty a kanály, nikoli o jednotlivá videa nebo příspěvky. Skutečný rozsah této operace je obrovský a společnost Google se neustále snaží tyto operace odhalit a odstranit, když se snaží rozsévat pro-čínský obsah napříč různými kanály.

Je tedy logické, že pokud se čínské vlivové operace zaměřují na západní sociální sítě, že pravděpodobně také chtějí využít platformy vlastněné Čínou, které jsou vystaveny západu, ke stejnému účelu – zatímco napětí mezi západními vládami a Čínou, přes válku na Ukrajině, špionážní balóny atd. také nepomáhají případu TikTok.

Mezi čínskými programy vlivu a platformami sociálních médií existuje poměrně jasná korelace a Čína má větší propojení s TikTokem, jednou z největších zábavních platforem na světě, než kteroukoli jinou.

Není to jediný důvod, ale když uvidíte rozsah takového úsilí ve zprávách Google – a vezmete-li v úvahu, že se jedná pouze o jednu platformu, a jejich zjištění na této frontě – můžete získat určitou představu o potenciálním problému, před kterým bezpečnostní pracovníci varují.

Zdroj: socialmediatoday.com

Related posts

Leave a Comment