Twitter zvyšuje poplatky za přístup k API

Twitter API large package

Řada Twitter aplikací třetích stran by mohla brzy zmizet a mnoho výzkumných studií založených na tweetech bylo odloženo kvůli velkému nárůstu nákladů na přístup k API Twitteru.

Twitter API je to, co umožňuje vývojářům a výzkumníkům přistupovat k tweetům ve velkém, umožňuje analýzy třetích stran, analýzu obsahu tweetů atd. Twitter dosud nabízel základní přístup k Twitter API zdarma, ale minulý měsíc oznámil, že odřízne svou úroveň volného přístupu jako prostředek k boji proti vývojářům, kteří používají bezplatné API ke špatným úmyslům.

Jak poznamenává Musk, Twitter nyní implementoval základní plán, který umožňuje výrazně omezený přístup, ale nyní jsme se také podívali na nové náklady na přístup k Twitter API, které jsou mnohem vyšší, než tomu bylo v minulosti.

Twitter nyní sděluje vývojářům, že budou muset platit minimálně 42 000 dolarů měsíčně, aby získali přístup k balíčku „Small“ pro přístup k  API.

Pro srovnání, předchozí nejvyšší cena za API Twitteru byla 2 899 dolarů měsíčně za plán „Premium“.

Wired uvádí:

„Nejlevnější, Malý balíček, poskytuje přístup k 50 milionům tweetů za 42 000 dolarů měsíčně. Vyšší úrovně umožňují výzkumníkům nebo podnikům přístup k větším objemům tweetů – 100 milionům, respektive 200 milionům tweetů – a stojí to 125 000 a 210 000 USD měsíčně. Wired potvrdil čísla s dalšími stávajícími uživateli bezplatného API, kteří obdrželi e-maily, že nové cenové plány vstoupí v platnost během několika měsíců.”

Zvýšení cen odřízne mnoho uživatelů API, což, jak bylo uvedeno, odstraní mnoho aplikací a nástrojů Twitteru třetích stran, které vybudovaly své podnikání na základě předchozích poplatků za API. Mnoho vývojářů vyjádřilo obavy, když byly oznámeny počáteční změny API, a různé aplikace – včetně Tweetbotu a Twitterrific – již kvůli novým pravidlům API vypnuly.

Nyní to vypadá, že budou následovat další, a zatímco někteří zkoumají, jak by mohli po těchto změnách zůstat v podnikání, mnozí již dospěli k závěru, že 42 000 dolarů měsíčně je příliš mnoho.

Je to nejnovější plán radikální reformy podnikání Twitteru 2.0, díky kterému nový šéf Elon Musk snížil náklady, kdekoli může, aby se podnikání vrátilo na správnou cestu.

Podle Muska Twitter ztrácel 4 miliony dolarů denně, když aplikaci převzal, což vedlo k jeho původnímu rozhodnutí snížit počet zaměstnanců o 70 % ve snaze snížit náklady. Musk a spol. od té doby uzavřeli jedno z datových center Twitteru a také různé mezinárodní kanceláře, protože pracují na tom, aby aplikaci dostali zpět do černých čísel a na cestu k udržitelnosti podnikání.

Muskovo znovuobjevení aplikace však také vyděsilo mnoho inzerentů, přičemž Musk nedávno sdělil, že příjmy Twitteru z reklamy meziročně klesly o 50 %. Přibližně 70 ze 100 nejlepších inzerentů Twitteru údajně neobnovilo útratu v aplikaci kvůli Muskově snaze rozmělnit předchozí pravidla Twitteru ohledně přijatelného projevu, což také znamenalo, že Musk obnovil více než 60 000 účtů, kterým byla dříve aplikace zakázána.

Jako takový, i přes tyto masivní škrty v nákladech, Twitteru stále hrozí, že bude nákladově negativní. Elon říká, že Twitter může být schopen dosáhnout pozitivních příjmů do konce roku, ale ještě to tam není a stále se to nemusí podařit.

To je důvod, proč Musk a spol. stále hledají další příležitosti k tržbám, a když Twitter vydělává více než 500 milionů dolarů ročně z dat a licencí, Musk a spol. to zjevně vidí jako další příležitost, jak z Twitteru vymáčknout nějaké další peníze.

Otázkou nyní je, zda tento nárůst skutečně povede k vyšším tržbám, nebo to bude pro trh příliš mnoho a zároveň to sníží význam Twitteru s ohledem na širší vývojářský a výzkumný ekosystém.

Aktualizované ceny také pravděpodobně zruší předchozí snahy Twitteru lépe se zavděčit vývojářské komunitě po letech práce na omezení přístupu.

Je to obtížná rovnováha, a i když existuje určitá logika tlačit na co největší příjmy, odkudkoli to jde, Twitter nadále riskuje ztrátu díky agresivnímu reformačnímu tlaku.

Ale v některých ohledech nemá moc na výběr – a možná, pokud se přihlásí dostatek lidí, stejně jako Twitter Blue, může se Twitter dostat na vrchol.

Ale je to velké „kdyby“ a stejně snadno by to mohlo jít jinou cestou, v každém ohledu.

Zdroj: socialmediatoday.com

Related posts

5 Thoughts to “Twitter zvyšuje poplatky za přístup k API”

  1. […] hudebních vydavatelství podala na společnost Twitter žalobu za rozsáhlé porušování autorských práv. Podle hudebních společností správci […]

  2. […] hudebních vydavatelství podala na společnost Twitter žalobu za rozsáhlé porušování autorských práv. Podle hudebních společností správci […]

  3. […] hudebních vydavatelství podala na společnost Twitter žalobu za rozsáhlé porušování autorských práv. Podle hudebních společností správci […]

  4. […] z inženýrů v týmu Threads není bývalým zaměstnancem Twitteru, to se prostě neděje,“ uvedl podle Semaforu zdroj z Mety s tím, že obvinění Twitteru […]

  5. […] oznámení Twitteru regulující přístup k jeho službám přichází jen několik dní poté, co společnost […]

Leave a Comment