Meta čelí v Evropě stížnosti kvůli placeným verzím sítí Facebook a Instagram

privacy soukromí online

Nezisková organizace NOYB předložila rakouskému úřadu na ochranu osobních údajů stížnost na rozhodnutí americké společnosti Meta Platforms spustit v Evropě placené verze sociálních sítí Facebook a Instagram bez zobrazování reklam. Organizace ve sdělení tvrdí, že uživatelé tak musejí platit, aby si zachovali své „základní právo na ochranu údajů”.

Meta spuštění placených verzí služeb jakožto alternativy bezplatných služeb s reklamou oznámila v říjnu. Firma podle agentury Reuters uvedla, že tento krok je v souladu s pravidly Evropské unie, podle kterých musejí mít uživatelé možnost rozhodnout, zda mohou být jejich osobní údaje shromažďovány a využívány k cílené reklamě. Měsíční předplatné firma stanovila na 9,99 eura (zhruba 243 Kč) pro uživatele webových prohlížečů a na 12,99 eura (zhruba 316 Kč) pro uživatele chytrých telefonů a tabletů s operačními systémy Android a iOS.

Organizace NOYB, kterou založil rakouský aktivista Max Schrems, se domnívá, že postup Mety nesplňuje požadavek EU na dobrovolné poskytnutí souhlasu se sběrem dat a cílenou reklamou. „Meta nyní zavádí pravý opak skutečně svobodné volby,“ píše se v jejím prohlášení. Údaje podle ní naznačují, že jen zlomek uživatelů chce personalizovanou reklamu, ale téměř všichni ji schválí v případě, že by jinak museli za službu platit.

Organizace varuje, že pokud bude moci Meta svůj postup uplatňovat, začnou ji brzy napodobovat konkurenti. „Vzhledem k tomu, že na průměrném telefonu je nainstalováno 35 aplikací, mohla by brzy ochrana soukromí na vašem telefonu stát kolem 8815 eur (zhruba 215.000 Kč) ročně,“ píše.

NOYB požaduje, aby rakouský úřad na ochranu osobních údajů podnikl rychlé kroky k zastaveních nových praktik společnosti Meta. Navrhuje také, aby úřad firmě vyměřil pokutu, která by odstrašila konkurenty od napodobení jejího postupu.

TZ

Related posts

4 Thoughts to “Meta čelí v Evropě stížnosti kvůli placeným verzím sítí Facebook a Instagram”

  1. […] internetová společnost Meta Platforms v Evropské unii spustila svou sociální síť Threads, kterou se snaží konkurovat síti X […]

  2. […] internetová společnost Meta Platforms v Evropské unii spustila svou sociální síť Threads, kterou se snaží konkurovat síti X […]

  3. […] Meta přestane v Austrálii a Spojených státech používat záložku na zobrazování zpráv, uvedla firma v prohlášení. „Nebudeme v těchto zemích uzavírat nové obchodní smlouvy na tradiční zpravodajský obsah a nebudeme nabízet nové produkty sítě Facebook určené speciálně pro vydavatele zpravodajství,“ dodala. Meta také připomněla, že loni záložku zrušila v Británii, Francii a Německu. […]

Leave a Comment