Phishing v komunikačních aplikacích. V ČR nejčastěji ve WhatsApp.

WhatsApp

Podle průzkumu předstihly messengery v roce 2020 z hlediska oblíbenosti mezi uživateli sociální sítě o 20 % a staly se nejrozšířenějšími nástroji pro komunikaci. Výsledky průzkumu také ukazují, že v roce 2020 měly tyto aplikace globální základnu uživatelů čítající 2,7 miliardy lidí, a do roku 2023 se očekává její nárůst na 3,1 miliardy. To je téměř 40 % světové populace.

Anonymizovaná data, která dobrovolně poskytli uživatelé aplikace Kaspersky Internet Security for Android, ukázala, které messengery jsou nejvíce zneužívány phishingovými podvodníky. Největší podíl zjištěných škodlivých odkazů v období od prosince 2020 do května 2021 byl odeslán prostřednictvím aplikace WhatsApp (89,6 %), následované aplikací Telegram (5,6 %). Na třetím místě je Viber (4,7 %) a za ním Hangouts (méně než 1 %). Země s největším počtem phishingových útoků byly Rusko (46 %), Brazílie (15 %) a Indie (7 %). V České republice se zákazníci Kaspersky setkali s phishingem především v aplikaci WhatsApp a ČR se počtem útoků řadí do první třetiny globálně i mezi evropskými zeměmi.

Aplikace Kaspersky Internet Security for Android dostala novou funkci Safe Messaging (Bezpečné zprávy) zabraňující uživatelům v otevírání škodlivých odkazů, které obdrží prostřednictvím komunikačních aplikacích (WhatsApp, Viber, Telegram, Hangouts) nebo SMS. Společnost Kaspersky díky tomu analyzovala anonymizovaná kliknutí na podvodné odkazy v messengerech a zjistila, že v období od prosince 2020 do května 2021 bylo celosvětově zaznamenáno 91 242 detekovaných případů. Celosvětově bylo denně detekováno 480 potenciálních rizik.

Podle statistik detekoval Kaspersky největší počet škodlivých odkazů v aplikaci WhatsApp, což je zčásti způsobeno tím, že je to celosvětově nejoblíbenější messenger. Největší podíl takových zpráv byl zjištěn v Rusku (42 %), Brazílii (17 %) a Indii (7 %).

Mezi uživateli měl Telegram nejmenší počet detekcí, ale geograficky na tom byl podobně jako WhatsApp. Nejvíce škodlivých odkazů bylo zjištěno v Rusku (56 %), Indii (6 %) a Turecku (4 %). Vysoká čísla v Rusku jsou pravděpodobně důsledkem větší míry popularity tohoto messengeru v zemi.

Podle statistik byl u aplikací Viber a Hangouts zaznamenán menší počet detekcí. Klíčovým rozdílem mezi nimi je regionální zastoupení. Největší počet detekcí u Viberu byl identifikován převážně v Rusku (89 %) a v zemích SNS – na Ukrajině (5 %) a v Bělorusku (2 %). U Hangouts byla většina detekcí z USA (39 %) a Francie (39 %).

TZ

@RadekVyskovsky

Related posts

Leave a Comment