Trumpův příkaz útočí na sociální média

Donald Trump

Prezident Spojených států podepsal výkonný příkaz (executive order) zaměřený na platformy sociálních médií poté, co Twitter označil dva jeho tweety za fakticky nesprávné.

„Výkonný příkaz k prevenci online cenzury“ útočí na Twitter, Facebook, Instagram a YouTube, jakož i na demokratického zástupce Adama Schiffa a konkrétního zaměstnance na Twitteru. Směruje federální regulační orgány, aby zakročily proti platformám sociálních médií a aby zvážily odstranění zákonných ochran, které je chrání před odpovědností za to, co se zveřejňuje na jejich platformách.

“Jsme tu dnes, abychom bránili svobodu projevu před jedním z největších nebezpečí, kterému v americké historii čelíme,” řekl Trump, když podepsal příkaz. “Měli nekontrolovanou pravomoc cenzurovat, omezovat, upravovat, tvarovat, skrývat, měnit prakticky jakoukoli formu komunikace mezi soukromými občany nebo velkým veřejným publikem.”

Cílem tohoto nařízení je vrátit zpět ochranu podle článku 230 zákona o slušnosti komunikace, který omezuje odpovědnost, které společnosti čelí za obsah zveřejněný jejich uživateli.

Nařízení také požaduje, aby federální vláda přezkoumala své výdaje na reklamu na sociálních médiích, žádá Federální obchodní komisi, aby prozkoumala, zda společnosti sociálních médií uvedly uživatele v omyl, a žádá generálního prokurátora, aby předložil legislativní návrh, který by udělil FCC větší pravomoc ke kontrole sociálních médií.

Výkonné příkazy jsou prezidentské směrnice ovlivňující vládu a mohou být předmětem soudní žaloby. Většinou mají symbolickou hodnotu a není jasné, zda by obstály před soudem.

Uvedení do kontextu
Mnozí napříč politickým spektrem si s nepokojem všimli rostoucí síly technologických gigantů a toho, jak lidé konzumují a sdílejí informace.

Aktivisté v oblasti ochrany soukromí již dlouho požadují regulaci toho, jaké údaje se shromažďují; jak lze cílené reklamy použít k rozdělení rasových skupin, pohlaví a regionů; stejně jako tok temných peněz do politických reklam – spolu s mnoha dalšími obavami.

 

Related posts

Leave a Comment