Tvůrci videí na YouTube dostali svého „obhájce“

YouTube icon

YouTube v poslední době připravil nejednoho tvůrce videí o výdělek z reklam, či ho jinak perzekuoval díky svým změnám v podmínkách tvorby videí, které negativně ovlivnili prakticky vše od šíření videa po jeho výdělek.

Není tedy divu, že se YouTube ještě minulý rok rozhodlo vztahy se svými uživateli zlepšit, a tak platforma zaznamenala výrazná zlepšení v jejich systémech a byla do velké míry uvítána i tvůrčí komunitou – ale poté, co platforma oznámila, že za rok 2019 vygenerovala přibližně 15 miliard dolarů z příjmů z reklamy (což je o 36 % více než v předchozím roce) začali padat další otázky.

Otázky tvůrců, kteří se právem ptali, kolik z tohoto příjmu dělá osekání jejich vlastního výdělku. Systémy reklamy se sice zlepšily, ale pokud YouTube generuje miliardy ze své práce, je tu určitě dostatek prostoru pro ještě lepší mechanismy a spravedlivější rozdělení příjmů. To znamená, že YouTube možná bude muset udělat ještě o dost více pro to, aby se zlepšili jeho vztahy s tvůrci obsahu.

V souladu s tím YouTube tento týden oznámil jmenování nového „Hlavního obhájce tvůrců obsahu“, jehož úkolem bude obhajovat tvůrce obsahu uvnitř společnosti a vyjednávat jim lepší podmínky.

Jak uvedl The Verge, nový „obhájce“ Matt Koval je sám bývalým tvůrcem videí, který se pak připojil ke společnosti jako obsahový stratég v roce 2012. Jak Koval poznamenal ve svém tweetu, jeho úlohou bude pomáhat tvůrcům lépe porozumět YouTube a tomu co může být změněno tak, aby jim pomohl a zároveň poskytl tvůrčí úhel pohledu na příslušné interní diskuze.

Vypadá to jako krok správným směrem – YouTube mezitím také hledá pro tvůrce videí nové příležitostí které by jim umožnili prodej reklamního prostoru přímým inzerentům. Tato možnost je v současné době v omezeném testování a mohla by do budoucna pro mnohé znamenat velký rozdíl ve způsobu, jak se pomocí YouTube uživit.

YouTube má díky svým 15 miliardovým příjmům opravdu silnou pozici na trhu, ale i ta by se mohla otřást v základech, kdyby několik hlavních tvůrců videí odešlo spolu i se svou komunitou. O to důležitější bude v následující době pozice Matta Kovala a to jak se ji zhostí.

Related posts

Leave a Comment