Výzkum: Lidé se častěji vyhýbají zprávám, roste nechuť zapojovat se do diskuzí

sociální sítě průzkum zprávy

Po pandemii se změnilo chování lidí na sociálních sítích. Přibývá těch, kdo se vyhýbají zpravodajskému obsahu, a klesá ochota sdílet na sítích obsah nebo své názory. Ve výzkumu to zjistili vědci z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU) a Národního institutu SYRI, který o tom informoval v tiskové zprávě.

„Vždy jsme sledovali nepoměr mezi podílem aktivních tvůrců a pasivních čtenářů, ale v současnosti je ta nerovnost už opravdu veliká. V našich datech jsme si toho mohli povšimnout na příkladu zapojování do on-line diskuzí. Mezi roky 2020 a 2023 jsme uskutečnili více než 70 hloubkových rozhovorů s aktivními uživateli on-line sociálních sítí v Česku a ty nám poměrně jasně ukazují to, jak během pandemie a později během války na Ukrajině postupně klesala ochota lidí se zapojovat do diskuzí,” uvedla Alena Macková z FSS MU.

Podíl uživatelů, kteří nemají zájem se do on-line diskuzí zapojovat, narostl během pandemie a po ní o více než deset procent, zároveň ale lidé diskuze čtou a formují si tak prostřednictvím sociálních sítí své názory. Macková doplnila, že roste počet lidí, kteří se zprávám na sociálních sítích vyhýbají nebo se je snaží omezit, což souvisí s polarizací společnosti a zahlceností informacemi. Lidé se tak na sociálních sítích chtějí spíše bavit.

V užívání sítí stále platí, že polovina populace používá Facebook, ale jeho důležitost pro získávání zpráv klesá. „To ale nesouvisí primárně s uživateli, ale s proměnou této sociální sítě a logikou, s jakou zobrazuje různé typy obsahů. Ty zpravodajské své prominentní místo na Facebooku ztratily. Ruku v ruce s tím jde i utlumení debaty a jistá rezignace na roli Facebooku a dalších sítí v boji proti dezinformacím nebo odklon zpravodajských médií od on-line sociálních sítí jako klíčového místa, kde se lidé dostávají k jejich zprávám,” doplnila Macková.

Nadále sílí konkurence dalších sociálních sítí zaměřených více na video a na mladé lidi. Uživatelé Facebooku stárnou a místo zpravodajského kanálu příspěvků se často uzavírají do různých zájmových skupin.

Pro zprávy chodí lidé nejčastěji na síť X, kterou ale v ČR používá zlomek dospělé populace, zejména starší uživatelé. Ve srovnání s ostatními sítěmi v ČR je X dlouhodobě častěji využívána pro získávání informací, novinek ve svém oboru či zpráv národních i ze zahraničí.

Mladí naopak preferují sítě jako TikTok nebo Instagram, kam nechodí kvůli zprávám, ale kvůli zábavě. Ke zprávám se i tak mohou dostávat přes influencery a celebrity. „Celkově se ukazuje, že se mladí ve srovnání se staršími generacemi ke zprávám dostávají jinak – mnohem častěji přes sociální sítě, zatímco jejich rodiče jdou často přímo na oblíbené stránky médií nebo používají agregátory,“ dodala Macková.

TZ/ČTK

Obrázek: vector_corp/Freepik

Related posts

Leave a Comment