Sociální sítě nezměníte, změnit musíte svůj pohled. Pokud je budete ignorovat, či se od nich separovat, máte na to právo, pojedou prostě dále – ale bez Vás…
- Většina firem si už uvědomila, a na vlastní kůži vyzkoušela, že chce-li získat do svých řad například dobré konstruktéry nebo kreativce, nestačí jen podat si inzerát na jobs.cz a čekat.
- Klasické inzeráty jsou nahrazovány sociálními sítěmi jako je třeba LinkedIn, Facebook či Twitter, ale už i Snapchat, Xing atd.
- Skvěle na nich fungují online soutěže, videa, osobní příběhy zaměstnanců, všimli jste si parádní např. reklamní kampaně McDonaldu, Alzy či Home Creditu? Chce to především vtipný a chytrý nápad.
Jak to dělá Facebook zadarmo či za peníze
Nejběžnější je poslat na sociální síť příspěvek koncipovaný jako pracovní inzerát. Prima fotka, prima text, jak už jsme řekli. Rozhodně by neměl však vypadat jen jako prvoplánová reklama na práci právě ve vaší firmě.
Můžete to samozřejmě udělat zadarmo, ale sám o sobě bude mít takový příspěvek dost malý dosah. A jak už víme, je potřeba toto snažení podpořit ještě další reklamou.
A co je tomto okamžiku nového na Facebooku?
Facebook neustále pracuje na vývoji nových funkcí a na zlepšení stávajících. Pojďme se na některé změny podívat.
Přátelé v okolí
Funkce Přátelé v okolí vám pomáhá zjistit, kteří přátelé se nacházejí v okolí nebo na cestě. Co myslíte je možné tuto funkci využít i ve firemním či korporátním světě.
Trendy
Trendy přinášejí zajímavé a relevantní konverzace, které vám pomohou objevit ten nejlepší obsah na celém Facebooku. V některých dalších článcích si řekneme jak a na tyto témata se podíváme pěkně pod lupou.
Přehled roku
Přehled roku je kolekce vašich nejvýznamnějších momentů na Facebooku za předchozí rok.
Příspěvky pro neziskové organizace
Prostřednictvím Facebooku můžete přímo přispět účastnickým neziskovým organizacím.
Koneckonců i Facebook už v USA spustil novou službu: pracovní inzeráty. Propojuje uchazeče o práci s náborovými specialisty z firem. V nejbližší době služba Facebook Jobs začne fungovat i v Česku.
Jaké další možnosti máme na sociálních sítích?
Klasickou sociální sítí k náboru je LinkedIn, kde je možné umístit reklamu a pracovní pozice se zobrazuje potenciálním uchazečům. Další možností je zveřejňovat inzeráty jako příspěvky na TimeLine. Nejrozšířenější je vyhledávat konkrétní lidi, kteří splňují zadaná kritéria, a ty pak přímo kontaktovat. Kontaktní údaje jsou samozřejmě veřejné.
Pokud bych mohla poradit dvě věci, které vás na Likedinu výrazně posunou, pak bych asi sdělila tohle:
- Vypracujte si skvělý profil – to, jak silný profil máte, je vidět po rozkliknutí vlastního profilu. Na co se při tvorbě profilu zaměřit, bude obsahem v nějakém dalším článku.
- Další věcí, kterou můžete aplikovat hned: zadejte si do příjmení LION. Tato zkratka opravdu neznamená, že jste ve znamení lva. LION totiž znamená – Linkedin Open Networker.
Pár slov k LIONU aneb co je potřeba vědět:
LinkedIn Open Networker a používají ji lidé, kteří se otevřeně hlásí k nedodržování jednoho ze základních pravidel LinkedInu – spojování pouze s lidmi, které osobně znají. LION přijímá všechna pozvání a sám aktivně žádá o spojení lidi, kteří s ním nikdy nespolupracovali. Stejně se chovají i mnozí jiní uživatelé, kteří tuto zkratku oficiálně nepoužívají, sledují však stejný cíl. Většinou jsou to marketéři nebo náboráři, kteří chtějí mít co nejvíce kontaktů, a posílit tak své šance na nalezení nových zaměstnanců, zákazníků či obchodních příležitostí.
Velké množství kontaktů působí na první pohled jako velká výhoda, co ale kvalita těchto kontaktů? A je vůbec možné efektivně řídit skupinu tisíců kontaktů z různých oborů a částí světa?
Když se rozhodnete stát LIONem, buďte obezřetní. Musíte například počítat s tím, že vaše kontakty budou využívat vašeho jména k navazování spojení s dalšími lidmi ve vaší síti. Připravte se také na obrovské množství informací, které začnou přibývat ve vašem e-mailu. Podle psychologů dokáže jeden člověk udržovat bližší a trvalejší vztahy maximálně se 150 lidmi. Technologie typu sociálních sítí nám to zdánlivě usnadňují, snadno se v nich však můžeme ztratit.
Stejně se dá využívat Instagram, ale například i YouTube. Dále existují profesní sociální sítě, jež sdružují komunitu s určitým zájmem, například Behance pro designéry nebo Stack Overflow pro programátory. Na Instagramu se dá využít aplikace Instagram Stories, která umožňuje chytlavě vyprávět příběhy o vaší společnosti.
Nepublikujte jen oznámení o otevření pozice. To přenechte placeným inzerátům. Zveřejňujte příběhy z vaší firmy, s nimiž se uchazeči mohou ztotožnit. Ukažte realitu vaší společnosti, ale nezapomeňte ji trochu přikrášlit, vypravujte hezký, milý poutavý příběh.
Autorka: Veronika Lencová