Když je člověk správně uchopí – a o to se tedy opravdu snažím –, jsou sociální sítě mocným nástrojem schopným spojit vás se světem, kamarády, se zákazníky, novými spolupracovníky a také můžete lépe světu ukázat svoji značku, a to samozřejmě stojí jak prostředky, tak i energii. Stejně jako jiné nástroje, i tento vám ale při nesprávném použití může více uškodit, jak prospět.
Chcete vědět, kde možná děláte chybu?
Zacházet se sociálními sítěmi jsou dnes lidé nuceni i z branží od IT naprosto rozdílných, jenž si navíc řeší branding vlastními silami, takže jakým chybám se zde vyvarovat?
1. Nekompletní profily a LinkedIn
Pokud máte sociální síť LinkedIn používat na pětku, a ne na jedničku, musíte mít správně a kompletně vyplněný jak profil osobní, tak profil společnosti. Pokud chcete ještě nějak promovat produkty či produkt, tak by bylo prima si současně vyplnit profil produktu.
(A opravdu to není těžké.)
Ano, vím že již tak nemáte mnoho času a sítí je řada, takže kdo by je dokonale celé dny vyplňoval, že ano? Bohužel, jinak to nepůjde a nesmíte vynechat ani tu nejzastrčenější stránku – jak by se líbilo vám, kdybyste hledali něco o jisté firmě a ta neuvedla třeba tak základní věc jako čemu se věnuje? Popis firmy? Pokud chcete, aby vás někdo našel, je potřeba vyplnit slova, které by pravděpodobně hledal. Ve firemním profilu na LinkedInu jsou to zaměření. Na LinkedInu jich můžeme mít třeba dvacet…
Do sekcí „O nás“ se dá vpašovat leccos, jako třeba namátkou příběhy z praxe. Pamatujte, že čím více informací o vaší firmě nebo osobě uvedete, tím spíše se s ní/vámi váš potenciální zákazník ztotožní a řekne si: „Ano, tohle je přesně to, co hledám!“ Přirozeně nesmíte zapomenout na propojení na všechny pro vás důležité sítě, pouze jedna dvě hlavní to dnes již – takříkajíc – nevytrhnou.
2. Jednostranná komunikace, aneb hrajete o zeď
Sociální média jsou o konverzaci, nikoliv o proslovech jednotlivců, kteří nemají kde řečnit. Pokud nevíte, co tím myslím, vzpomeňte si na tenis a hrajte opravdovou výměnu, a ne o zeď.
Zatímco běžná reklama a marketingová taktika využívá v první řadě reklam různých typů, sociální sítě vám dávají lehce přístupný nástroj, s jehož pomocí můžete snadno a přímo oslovit rovnou svoje konkrétní potenciální zákazníky. A pozor, nejenom oslovit, ale i dělat to, co se vám u plakátu nebo reklamy v rádiu určitě nepovede – přímo se s konkrétní osobou pobavit! Snažte se proto využít potenciál, který se vám tu nabízí a jehož jedinou investicí je čas z vaší strany.
Firmy, jež si najdou čas na komunikaci se zákazníkem, dosahují pravidelně výborných výsledků. To je pravda a tím více ji upevníte, čím více budete budovat loajalitu k vaší značce, ptát se na názor na produkty/služby, pořádat pro lidi soutěže atd. Seznam je nekonečný, nicméně budujte pouze pozitivní dojmy, nikoliv negativní.
3. Spamování obchodními nabídkami
Sociální média vyžadují citlivý přístup a perfektně navrženou zprávu a tou rozhodně není, zkopírovat sem co pět minut jednu univerzální obchodní nabídku. Jakékoliv nápisy typu „Sleva“, „Kupujte ihned“ a podobné věci tady lidi spíše odrazují, protože již tak jich má každý 100+ denně ve spamu.
A pamatujte rovněž na to, že posílání spamu je v řadě sítí vysloveně zakázáno a může to pro vás znamenat permanentní vyloučení. Nezavdejte tedy svým nejoblíbenějším sociálním sítím důvod k podobné akci.
Navíc pamatujte na ochranu osobních údajů!
4. Nelidský přístup
Nyní nemáme na mysli to, že byste používali otroky nebo něco podobného, ale fakt, že lidé rádi komunikují opět pouze s lidmi a příliš robotickým věcem mají tendence se vyhýbat. Firmy, jež úspěšně zařadily sociální média do své strategie, vědí, že je zde potřeba i lidský kontakt a zásah. Určitě nemůžete proto mít svoje profily automaticky updatované nějakým robotem. Nástroje na vytváření automatických aktivit zkrátka působí nelidsky.
Na druhou stranu, nástroj pro odložení vydání na určitý čas je užitečným pomocníkem a nebojte se jej využít. Mimochodem, když se rozhodnete vystavit nějaký obsah v určenou odloženou hodinu, kdy vy sami nemáte čas, myslete i na to, že zákazníci od vás očekávají reakci ideálně ihned poté, co je osloví váš obsah.
5. Nekonzistentní branding
Vaše posty by měly zrcadlit váš business a jeho cíle. Je proto důležité, zůstat u tématu a publikovat pouze relevantní věci. Po čase se jistě i vy takto dočkáte vytvoření publika příznivců značky. Stejně jako vaše jiné aktivity musíte koordinovat grafiku, slogany, akce i činnosti a příspěvky tak, aby ze všeho čišela profesionalita a nikoliv bezradnost.
Sociální média a vaše profily na nich by měly v první řadě splnit očekávání zákazníků, je proto dobrým nápadem, neustále je otesávat k dokonalému obrazu. Občas tudíž zrevidujte jak své aktivity/nové produkty, tak i profily na sociálních sítích. Takto zůstanete úspěšní i po čase a snáze ustojíte případné změny na trhu či v poptávce.
Navíc pomatujte na to, že pokud na svém profilu na sociální síti nekomunikujte šest měsíců, ztrácíte status aktivní člena. Takže buďte vstřícní…
6. Nastavte si síť, tak aby pracovala pro vás
Jděte na kurz, zajímejte se, čtěte a googlujte, protože každá sociální síť má své nastavení, pluginy (rozšíření sociálních sítí), které mnohdy dokážou učiněné zázraky.
Například: Věděli jste, že můžete LinkedIn používat jako CRM, nebo víte, jakým způsobem dohledat emailový kontakt téměř kohokoliv, potřebujete-li vidět profil vašeho kandidáta hned v Outlooku? Pokud si nevíte s nastavením rady, klidně mi napište. Poradím vám, jistě chápete, že není možné tady pluginy vypisovat – jsou jich totiž stovky.
Nemyslete si, že platí: Jsem na sociální síti, tak ji znám, NE?
Autorka: Veronika Lencová