Federální obchodní komise a více než 40 států podaly proti Facebooku dvě obrovské protimonopolní žaloby a obvinily jej z poškozování hospodářské soutěže skupováním společností, které představují hrozbu pro jeho podnikání.
Regulační orgány se zaměřily zejména na Instagram a WhatsApp, přičemž FTC vyzvala k odvolání akvizic.
FTC usiluje o trvalý příkaz u federálního soudu, který by mohl „vyžadovat odprodej aktiv, včetně Instagramu a WhatsApp; zakázat společnosti Facebook ukládat protisoutěžní podmínky vývojářům softwaru; a požadovat, aby společnost Facebook žádala o schválení pro budoucí fúze a akvizice,“ uvedl regulátor ve svém prohlášení. Jeho vyšetřování bylo provedeno ve spolupráci s koalicí generálních prokurátorů 46 států, Districtu of Columbia a Guamu.
“Téměř deset let Facebook používal svoji dominanci a monopolní moc k rozdrcení menších soupeřů a k potlačení konkurence,” uvedla newyorská generální prokurátorka Letitia James na tiskové konferenci, která ohlásila vlastní soudní spor. “Facebook použil obrovské množství peněz na získání potenciálních soupeřů, než mohli ohrozit dominanci společnosti.”
V zdlouhavé odpovědi viceprezidentka společnosti Facebook a hlavní právní poradkyně Jennifer Newstead označila případy za „revizionistickou historii“.
Newstead uvedla, že jejich akvizice Instagramu v roce 2012 a nákup WhatsApp v roce 2014 byly v té době zkoumány regulačními orgány. „FTC provedla v roce 2012 hloubkovou kontrolu transakce Instagramu, než jednomyslně hlasovala o jejím schválení. Evropská komise v roce 2014 transakci WhatsApp přezkoumala a nezjistila žádné riziko poškození konkurence na žádném potenciálním trhu,“ uvedla.
„Žádný americký protimonopolní úřad nikdy nepřinesl takový případ, a to z dobrého důvodu.“
Společnost poukázala na podniky jako Google, Snap a TikTok a uvedla, že prokázala, že prostor, ve kterém působí, je stále konkurenceschopný. „Téměř neustálá technologická inovace vytvořila ještě konkurenceschopnější prostředí od doby, kdy jsme v roce 2012 získali Instagram, a definovala metody sdílení a komunikace, které si nikdo z nás před deseti lety nedokázal představit.“
Komentáře Newstead jsou rozdílné od komentářů generálního ředitele Facebooku Marka Zuckerberga v e-mailech zveřejněných protimonopolním podvýborem Sněmovny reprezentantů letos v létě.
Zuckerberg řekl tehdejšímu finančnímu řediteli, proč chtěl koupit Instagram: “Jedním ze způsobů, jak se na to dívat, je to, že to, co skutečně kupujeme, je čas. I když se objeví noví konkurenti, nákup Instagramu, Path, Foursquare atd. nám dá rok nebo více na integraci jejich dynamiky, než se kdokoli může znovu přiblížit svým rozsahem. Za tu dobu, pokud začleníme sociální mechaniku, kterou používali, tyto nové produkty nebudou mít moc trakce, protože už budeme mít jejich mechaniku nasazenu v měřítku.“
O necelou hodinu později řekl: „Nechtěl jsem tím naznačit, že je budeme kupovat, abychom jim zabránili jakýmkoli způsobem s námi soutěžit.“
Pokud by Facebook musel oddělit WhatsApp a Instagram, není jasné, co by to znamenalo pro datová centra služeb. Trvalo roky, než se každá firma přesunula ze svých stávajících datových center, a to kvůli technickým výzvám i existujícím cloudovým kontraktům.
Instagram byl původně postaven na Amazonu Web Services, ale když ho spolkl Facebook, společnost strávila 11 měsíců přípravou na přesun do datových center Facebooku a další měsíc přenosem dat.
Stěhování WhatsApp si vyžádalo mnohem více práce – s přibližně třemi roky přípravy na odchod z cloudové služby IBM, která stála Facebook 2 miliony dolarů měsíčně.
Vzhledem k tomu, že služby jsou nyní hluboce integrovány do Facebooku a využívají interní software a nástroje umělé inteligence a obě jsou nyní výrazně větší, není jasné, o kolik těžší by bylo vystoupit z datových center Facebooku.
Zdroj: datacenterdynamics.com