Polovina dospělých v USA neví, že Facebook nedělá originální zpravodajství

facebook news

Sociální média jsou stále častěji primárním zdrojem zpráv pro dospělé v USA. Podle nového průzkumu Pew Research Center si však téměř polovina dospělých v USA neuvědomuje, že Facebook zprávy pouze šíří, ale nevytváří je.

Velká část dospělých ve Spojených státech buď aktivně věří, že Facebook – společnost sama – vytváří originální zpravodajské články, nebo si není jistá, zda ano nebo ne, to uvádí online průzkum mezi 2 021 dospělými v USA, který byl nedávno zveřejněn a který podrobně popisuje, jak je většina Američanů neznalá mediálního prostředí.

„Výsledky ukazují, že schopnost správně identifikovat, zda zpravodajské zdroje vytvářejí vlastní zpravodajství, je omezená – a také se velmi liší podle zdroje,“ uvádí se ve zprávě. „Přibližně polovina či více osob správně identifikuje, že ABC News (56%) a The Wall Street Journal (52%) dělají své vlastní původní zpravodajství, zatímco 51% ví, že Facebook své vlastní zpravodajství nedělá.“

I když je hezké, že spousta Američanů ví, že Facebook zpravodajství nedělá, čísla z průzkumu vytváří deprimující obraz americké mediální gramotnosti. Pohled na níže uvedený graf Pew Research Center ukazuje, že 6 procent dotázaných nesprávně uvedlo, že Facebook „dělá své vlastní zprávy“, zatímco dalších 42 procent „si není jistých“. Čísla pro Google News a Apple News jsou ještě horší.

48 procent dospělých v USA neví, jak odpovědět na tuto základní otázku, a jelikož platformy sociálních médií, jako je Facebook, přetékají dezinformacemi, mohou pravděpodobně přispět k nedůvěře Američanů ke sdělovacím prostředkům. Koneckonců, pokud si myslíte, že Facebook dělá původní zpravodajství, a vidíte, že Facebook je zaplavený informačním odpadem, není daleko k tomu, abyste nedůvěřovali původním zprávám.

Ve zprávě Pew Research Center je však alespoň jeden jasný bod: Podle průzkumu je chápání zpravodajských zdrojů dospělými Američany „známou neznámou“. „Američané jsou přinejmenším velmi přesní v sebehodnocení gramotnosti svých zpravodajských zdrojů,“ uvádí se ve zprávě. „Mnoho lidí vyjadřuje malou důvěru ve svou schopnost identifikovat původní zprávy.“

Jinými slovy, vědí, že to opravdu nevědí.

Pew Research Center

Zdroj: mashable.com

Obrázek: Pew Research Center

Related posts

Leave a Comment