Logo a popis společnosti nestačí

LinkedIn company

Setkali jste se již na LinkedIn se stránkami společnosti, které měli jen logo a sotva vyplněnou sekci „O nás“ a nic víc? A jak na vás takové stránky s pár sledujícími působí? Asi ne moc důvěryhodně. Jak získat s využitím stávajících zdrojů (peníze, čas, lidé) na LinkedIn více sledujících tedy více pozornosti právě pro vaši značku?

Základní verze stránek společnosti (firemní profil na LinkedIn) nic nestojí. Spustit takové vlastní stránky společnosti na LinkedIn je doopravdy a jen o nahrání loga, o vytvoření popisu toho, co vaše společnost dělá a čím se zabývá. Založte si konečně stránku společnosti na LinkedIn!

Bohužel u tohoto spousta značek kolikrát zůstane. A to je chyba! Důsledkem je, že tak daná společnost ztrácí nejen na důvěryhodnosti svého působení na LinkedIn, ale také že přichází o potenciální zakázky a kandidáty o zaměstnání.

Stránek společností, které se „prezentují“ pouze svým logem a sotva vyplněným popisem (LinkedIn sekce „O nás“) jsou mraky. Takové stránky pak nemají žádný obsah nebo pouze repostují propagační obsah z vlastních webových stránek. Tak dnes již ani žádné sledující nemohou oslovit. Pokud tedy není vaším záměrem bez vynaložení dalších zdrojů (peníze, čas a lidi) získat nové zakázky, dobré talenty, zviditelnit vaši značku nebo i komunikovat se svými zákazníky, dál již nečtěte. Tento článek není pro vás.

Jak získat více sledujících stránek společnosti na LinkedIn?

Propagovat v dnešní době značku společnosti na LinkedIn v podobě firemního profilu (stránky společnosti) je dnes takřka automatické. Není ani kolikrát nutné využít placené verze, stačí, pokud plně využijete základní funkce stránek společnosti LinkedIn.

Zde je 14 tipů, které navýší počet sledujících vašich stránek společnosti na LinkedIn, bez toho, abyste vydali nějaké peníze nebo další zdroje (čas a zaměstnanci) navíc.

1. Optimalizujte sekci O nás & logo značky.

2. Publikujte vysoce kvalitní obsah a publikujte pravidelně.

3. Vytvářejte zajímavé příspěvky, články a videa.

4. Udržujte zdravý poměr firemního obsahu a vysoce kvalitního obsahu.

5. Sdílejte obsah třetích stran.

6. Buďte více angažovaní se čtenáři, kteří komentují a sdílejí váš obsah.

7. Lajkujte a sdílejte sami firemní obsah a požádejte kolegy a ostatní zaměstnance, aby udělali to samé.

8. Propojte sekci Profesní zkušenosti se stránkou společnosti a požádejte váš tým & zaměstnance, aby také sledovali stránky společnosti na LinkedIn.

9. Tagujte stránky společnosti v relevantních příspěvcích.

10. Vložte tlačítko sledovat na LinkedIn na vaše webové stránky, do podpisu v emailu a na profily na dalších sociálních sítích.

11. Budujte aktivní komunitu v LinkedIn skupinách a propojte je s vaší stránkou společnosti.

12. Přispívejte pravidelně články.

13. Vytvořte Stránky produktu.

14. Optimalizujte obsah stránek společnosti pro vyhledávače.

Postupujte postupně krok za krokem a sledujte, jak se vám zvyšuje počet sledujících.

Ad 1. Optimalizujte sekci O nás & logo značky

Jak jsem již psal, pouhé logo a popis toho, co děláte, nestačí. Je to však základ vaší propagace na LinkedIn. Nicméně právě tyto dvě věci jsou to první, co lidé na stránkách společnosti uvidí. Dejte si tedy záležet, abyste zvolili správný rozměr loga (96×96 pixelů) v dobré kvalitě. Pokud vaše logo nevyhovuje základním požadavkům LinkedIn, bude jeho velikost automaticky upravena. Existují různé online nástroje, které můžete použít pro úpravu svých obrázků, jako např. www.shrinkpictures.com anebo www.webresizer.com.

Ad 2. Publikujte vysoce kvalitní obsah a publikujte pravidelně

Kvalitní obsah přitahuje čtenáře, tudíž i sledující. Inspirujte se značkami, které znáte, nebo značkami jako Google nebo Facebook. Vytvořte si obsahovou strategii, založenou na dvou hlavních kritériích: na kvalitě obsahu a na pravidelnosti publikování. Kvalitní obsah je zejména o originalitě, odbornosti, o sdílení zkušeností, o edukaci čtenářů. Kvalitní obsah tedy není o množství, o přepisování zpráv nebo o marketingovém obsahu, který máte na firemním webu, tedy o tom, zda je čtivý a zajímavý. A pokud publikujete pravidelně kvalitní obsah, oslovíte těch pravých profesionálů jednoduše více. Vykašlete se na správnou hodinu a den, kdy na LinkedIn publikovat, více důležité je publikovat pravidelně. Chce to jednoduše tu zdravou obsahovou dietu, aby vaši čtenáři byli fit. Kulturista bude potřebovat jiný jídelníček než hráč sumo.

Ad 3. Vytvářejte zajímavé příspěvky, články a videa

Kvalitní obsah není pouze o odbornosti nebo o trendy věcech. Výroční zpráva, samotná produkce, nové firemní prostory, informace o trhu, o vašem oboru, noví kolegové, relevantní odkazy atd., z toho všeho se dá vytvořit zajímavý obsah. Pro příklad uveďme lechtivé stránky PornHub, které se dostaly i na profesionální sociální síť LinkedIn. Nikoli svým vlastním obsahem, ale se zajímavými statistikami a zajímavě zpracovanými daty ve statistikách. Podle samotného LinkedIn se „Best of“ seznamy šíří téměř o 40 % více než běžné firemní příspěvky. Vždy je to jen o tom, zpracovat váš obsah zajímavě, poskytnout obsahem určité řešení.

Ad 4. Udržujte zdravý poměr firemního obsahu a vysoce kvalitního obsahu

Některé firmy plní své stránky společnosti pouze reklamním obsahem a diví se, že počet sledujících je stále mizivý. Jaký je zdravý poměr firemního obsahu a všeho ostatního, co publikujete? I zde platí Paretovo pravidlo. 10–20 % propagačního obsahu a 80–90 % vysoce kvalitního ostatního obsahu. Položte si sami jednoduchou otázku: „Budete číst časopis, kde bude 90 % reklamy a zbytek bude vyplněn kvalitním textem?“ Asi ne. Tvořte i nefiremní kvalitní obsah, na kterém záleží.

Ad 5. Sdílejte obsah třetích stran

Abyste udržovali zdravý poměr firemního a ostatního dobrého obsahu, využijte také obsahu třetích stran. Pokud budou vaši sledující závislí pouze na vašem vlastním obsahu, zeptejte se, zda to bude dostatečně zajímavý a kvalitní obsah. Dejte vašim sledujícím obsahem přehled v oboru, ukažte jim trendy. Stránky společnosti – opakuji – nejsou pouze pro propagaci vlastního firemního obsahu. Inspirujte se firemními blogy konkurence, odbornými portály z vašeho oboru, profesními blogy, statistikami, oborovými YouTube kanály atd. Staňte se influencerem a thought leadrem v oboru a přitáhnete spousty nových sledujících, tedy potenciálních zaměstnanců a klientů.

Ad 6. Buďte více angažovaní se čtenáři, kteří komentují a sdílejí váš obsah

Vysoce kvalitní obsah poznáte i tak, že má i vysoký engagement. Obsah, který vaši čtenáři komentují, sdílejí a i lajkují (na LinkedIn je lajk vlastně reshare) je obsah, který je ten zajímavý a důležitý, kterému stojí za to věnovat větší pozornost. Nenechávejte čtenáře nikdy bez odpovědí. Vždy reagujte i na lajky a sdílení. Osobní rovina angažovanosti v reakcích na komentář nebo sdílení je 100% lepší, než jen pasivní lajknutí komentáře jménem společnosti.

Ad 7. Lajkujte a sdílejte sami firemní obsah a požádejte kolegy a ostatní zaměstnance, aby udělali to samé

Na LinkedIn má lajk stejnou moc (resharing) jako sdílení. Naučte vaše kolegy a ostatní lajkovat a sdílet i firemní obsah. Od vašich kolegů možná uslyšíte: „Proč bych to měl já, jako zaměstnance dělat?“ V prvé řadě by vaši zaměstnanci měli vědět PROČ firemní obsah lajkovat a sdílet. Poskytnete-li vašim kolegům a ostatním zaměstnancům kvalitní obsah, budou si tak budovat svou osobní profesionální značku a vlastní odbornost. Pro představu: pokud máte ve firmě 250 zaměstnanců, máte 250 sledujících, kteří mají v průměru 601 spojení v první generaci s organickým (neplacený) dosahem větší jak 150 000 potenciálních čtenářů.

Ad 8. Propojte sekci Profesní zkušenosti se stránkou společnosti a požádejte váš tým & zaměstnance, aby také sledovali stránky společnosti na LinkedIn

Spousty zaměstnanců nesleduje vlastní společnost na LinkedIn. Chyba. Nejjednodušší způsob, jak toho docílit, je, aby se právě vaši vlastní zaměstnanci stali prvními sledujícími. Propojte na svém vlastním profilu sekci Profesní zkušenosti se stránkou společnosti a požádejte ostatní kolegy a zaměstnance, aby udělali to samé. Každý váš zaměstnanec by přeci měl mít vlastní společnost v pracovních zkušenostech. Dejte svým zaměstnancům správné instrukce (manuál, krátkou instruktáž, e-learning, video), aby propojili svůj osobní profil se stránkami společnosti právě v jejich sekci Pracovní zkušenosti tak, aby bylo vidět logo společnosti u jejich současné pracovní pozice.

Ad 9. Tagujte stránky společnosti v relevantních příspěvcích

Proč používat tagování? Tagování slouží zejména ke dvěma účelům: k filtrování, uspořádání spojení na LinkedIn a zároveň k zjednodušení rozlišování různých segmentů vašich spojení na základě informací, které nejsou ve vašem profilu. Integrujte tagování do vašeho procesu social selling. Jednoduše tak zjistíte, kde se tagování v prodejním cyklu objevuje. To vám pomůže sledovat, v jaké fázi se vaši potenciální klienti nacházejí. Pokud již sdílíte nějaký obsah, nezapomeňte tedy též tagovat (#název stránky společnosti) i stránky společnosti, napomáháte tak obchodním aktivitám.

Ad 10. Vložte tlačítko sledovat na LinkedIn na vaše webové stránky, do podpisu v emailu a na profily na dalších sociálních sítích

Nejjednodušší způsob, jak jasně všem ukázat, že jste i se stránkami společnosti na LinkedIn a umožnit jim tak vaši společnost sledovat, je integrovat možnost sledování na vaše webové stránky, do emailových podpisů zaměstnanců, a i na ostatních sociálních sítích, kde se propagujete. Využijte přímo vlastní LinkedIn company follow plugin, který jednoduše vložíte (kód pluginu) kamkoli, kam potřebujete.

Ad 11. Budujte aktivní komunitu v LinkedIn skupinách a propojte je s vaší stránkou společnosti

Budování profesionálních vztahů na LinkedIn je i o LinkedIn skupinách, které zde mají své limity. K posílení značky pomůže i aktivní komunita na LinkedIn. Založte skupinu, pozvěte do ní vaše stávající sledující, spravujte diskuze a podporujte v ní aktivitu. Na svých stránkách společnosti uveďte přímo odkaz na vaši firemní LinkedIn skupinu, aby vaši návštěvníci věděli, kam jít. Budujte aktivní komunitu (skupinu LinkedIn), abyste posílili i vaši stránku společnosti na LinkedIn a získali tak další sledující. A nezapomeňte sdílet váš obsah stránek společnosti i ve vaší LinkedIn skupině.

Ad 12. Přispívejte pravidelně články

Profesionalita na LinkedIn je zejména o kvalitním obsahu. Kvalitní obsah je i o delších příspěvcích (tedy o článcích). Začněte pravidelně přispívat články na LinkedIn. Každý profesionál má ve svém oboru, ve kterém působí, co říci. Tím myslím každého vašeho zaměstnance. Proč? Protože každý má svou jedinečnou odbornou zkušenost. Píši o tom ve svém dalším článku Ať už děláte cokoli, začněte psát články na LinkedIn.

Ad 13. Vytvořte Stránky produktu

Vytvořte jednu nebo několik Stránek produktu (LinkedIn Showcase), které zvýrazní různé oddělení, kategorie produktů nebo vaše firemní iniciativy. Tyto stránky fungují stejně jako stránky společnosti LinkedIn, což vám dává více příležitostí k růstu značky a lepšímu engagementu s potenciálními zákazníky. Benefitů, proč mít Stránky produktu vedle Stránek společnosti, je hned několik. Máte možnost zasáhnout přesně cílový trh, přiblížit potenciálním zákazníkům vaše služby a produkty ve formě možného řešení, představit jednotlivé produkty, oddělení, inovace anebo i firemní kulturu atd.

Ad 14. Optimalizujte obsah stránek společnosti pro vyhledávače

Optimalizujte popis (jednotlivé sekce a zejména sekce O nás) vaší stránky společnosti LinkedIn i pro vyhledávače. Do popisu a ve vašich příspěvcích zahrňte i relevantní klíčová slova, zejména u delších příspěvků (články na LinkedIn), které se objeví i ve výsledcích vyhledávání. Využijte nástroje jako Google Plánovač klíčových slov.

Závěrem

Aby byla vaše firma ve všech těchto 14 bodech doopravdy úspěšná a získávala v čase neustále více sledujících, potřebujete na nich pracovat vytrvale a systematicky.

Váš úspěch v získání více sledujících stojí na čtyřech důležitých rovinách: kvalitní a zajímavý obsah, vzdělávání zaměstnanců „jak na to“, systém pro celý program šíření firemního obsahu a angažovaných zaměstnancích.

Jaromír Průša

Autorem článku je Jaromír Průša, Employee Communication Consultant & Coach

Related posts

One Thought to “Logo a popis společnosti nestačí”

Leave a Comment