Sociální sítě a pracovní příležitosti

Linkedin networking

Sociální sítě se staly dnes už nedílnou součástí nejen našeho volného času, ale čím dál častěji se dostávají do hledáčku odborníků i z lidských zdrojů (HR).

Podle výsledků různých průzkumu je využívá skoro čtvrtina českých firem. Jak je však můžete využít, abyste získali lepší práci nebo naopak o zajímavou pracovní příležitost nepřišli? Přinášíme vám několik tipů, které by se vám mohly hodit:

  • Založte si na profesní sociální síti svůj profil 
    Říkáte si, že sociální sítě slouží pouze k ukrácení dlouhé chvíle? Chyba lávky. Zkuste si založit profil na profesní sociální síti, jako je např. LinkedIn. „LinkedIn se stal velmi oblíbenou sociální sítí, která je mezinárodně využívána k profesním účelům. Jedná se o jakýsi online životopis, ale nabízí toho rozhodně mnohem víc,“ konstatuje Sandra Gligić, expertka na online komunikaci a majitelka společnosti Sun Marketing.
  • Svůj životopis publikujte online
    Přemýšlíte o změně zaměstnání, ale nejste typ, který by sám od sebe rozesílal desítky životopisů denně? Ušetřete obsah své e-mailové schránky a publikujte svůj životopis na profesních sociálních sítích nebo serverech s nabídkou práce. A pokud si nejste jistí, jak by měl takový profil vypadat, inspirujte se svými kolegy z branže.
  • Vše se počítá
    Při tvorbě veřejného životopisu zapomeňte na falešnou skromnost. Absolvovali jste zahraniční studijní pobyt, jazykové zkoušky, stáže či organizovali školní akce – všechno se tady počítá. „Pro některé zaměstnavatele může být zajímavé i to, že jste během svého studia na vysoké škole doplňovali zboží v supermarketu. Svědčí to o vaší cílevědomosti a pracovitosti. Samozřejmostí pak je, když informujete o svých jazykových zkouškách nebo jazykových pobytech, které jsou dnes pro mnoho zaměstnavatelů samozřejmostí,“ komentuje vaše šance Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové agentury Skřivánek.
  • Soukromí na Facebooku však zachovejte vždy soukromé
    Je skvělé, že vedete soukromý život a na party jste středem pozornosti, nicméně toto jsou vlastnosti, které ne každý šéf ocení. Nemusíte hned mazat veškerý kompromitující materiál, ale nevytvářejte si handicap a buďte připravení a omezte viditelnost vašich příspěvků na profilu na Facebooku. „Je samozřejmě úplně v pořádku, že si zajdete s kamarádem na pivo, nicméně buďte opatrní, co o sobě dáváte vědět cizím lidem. Může vám to ublížit před potenciálním zaměstnavatelem, v jehož očích vaše serióznost klesne,“ upozorňuje Alice Kubíčková, partnerka ve společnosti LP Legal.
  • Připravte se na pohovor
    Chystáte se na pohovor? Zjistěte si o člověku, který jej s vámi povede, co nejvíce a podívejte se na jeho profily na sociálních sítích. Budete nejen už dopředu vědět, jak dotyčný člověk vypadá, ale budete mít též možnost využít znalosti o něm při samotném interview. „Můžete například vypíchnout, že jste studovali na stejné univerzitě, máte podobnou pracovní zkušenost nebo společné profesní známé,“ upozorňuje Sandra Gligić.
  • Pište o tom, co vás baví a podělte se o své know-how
    Fotografujete, truhlaříte nebo jste snad rovnou šikovná cukrářka? Není nic snadnějšího, než si založit blog a pravidelně sem přispívat obrázky s popisky, jak jste k výsledku došli. Může se tak k vám dostat váš potenciální zaměstnavatel nebo dokonce i vaše nová klientela. „Nemusíte být romanopisec s vybroušeným slohem, ani nepotřebujete fotoaparát za desetitisíce. Z počátku vám bude stačit hlavně chuť psát a na fotografie chytrý telefon,“doporučuje na závěr ještě Sandra Gligić.

-LiM

Related posts

Leave a Comment