Kde hledat, když opravdu nejsou…

Linkedin hiring

Sociální sítě jsou dnes často nejlevnějším a nejefektivnějším způsobem, jak oslovit potenciální kandidáty a budoucí zaměstnance, ať už se pohybujete v IT, strojírenství, bankovnictví nebo v marketingu.

Ráda bych se s vámi podělila o deset praktických rad, které vám pomohou začít nebo radikálně vylepšit váš recruitment v online světě.

1. Zaměřte se pouze na sociální sítě, které jsou pro vás relevantní

Nabíráte svářeče? Pak vás bude zajímat především Facebook. Nabíráte programátory? Pak to bude především LinkedIn, Twitter či opět Facebook. Nabíráte grafiky a UX/UI specialisty? Zaměřte se kromě toho i na Pinterest a Instagram. Zajímají vás kandidáti z Německa? Zkuste XING, což je v podstatě německý LinkedIn.

2. Nedělejte ze svých sociálních profilů pracovní nástěnky

Většina vašich příspěvků na sociálních sítích by měla být „neprodejních“ – tzn. že po uchazeči nic nechcete, a to ani aby se hlásil na nějakou určitou pozici. Promujte život ve vaší společnosti, úspěchy společnosti, odborné příspěvky atp. Ideální je pravidlo 4:1, tzn. než zveřejníte příspěvek na konkrétní pracovní pozici, měly by mu předcházet čtyři příspěvky s přidanou hodnotou pro uživatele.

3. Zapojte do strategie náboru na sociálních sítích i běžné zaměstnance a manažery

Sociální obraz společnosti na sociálních sítích není tvořen pouze firemním profilem, ale především osobními profily každého jednotlivého zaměstnance. Pokud k vám jde člověk na pohovor, buďte si jisti, že si vás jednoduše vygoogluje. Proto je potřeba dobře spravovat i profily lidí mimo HR, kteří dělají pohovory, a také profily vedoucích pracovníků. Můžete začít tím, že tito vaši zaměstnanci budou mít na svých LinkedIn profilech unifikovanou fotografii, hlavní banner a počet spojení ve vyšších desítkách.

4. Budujte firemní značku směrem k potenciálním zaměstnancům

Sociální sítě jsou jedním z nejefektivnějších způsobů, jak budovat firemní značku. Vzhledem k situaci na pracovním trhu, kde je velmi nízká nezaměstnanost, se nedá na trhu odlišit pouze pracovní nabídkou, ale je potřeba se odlišit celkově jako společnost. Definujte si jasně, co vás odlišuje jako zaměstnavatele a zařaďte to do denní komunikace na sociálních sítích.

5. Přispívejte radši méně často, ale pravidelně

Kontext přispívání na různé sociální sítě může být odlišný. Zatímco na Twitter nebo Instagram Stories můžete v klidu poslat i deset až dvacet příspěvků denně, tak na LinkedIn nebo Facebook posílejte jen jeden až dva příspěvky denně. Není ale nic horšího než na delší dobu vynechat.

6. Sociální sítě již zdaleka nejsou jen obrázky a videa

Speciálně na tomto poli exceluje Facebook, který přišel s novými formáty jako Facebook Canvas, což je formát, který kombinuje obrázky, panoramatická videa a hudbu a zároveň se velmi rychle načítá. Komunikace na sociálních sítích vede k čím dál větší autenticitě, proto vás možná nepřekvapí, že formát tzv. live videí, kdy je vámi nahrávané video rovnou zveřejňované, již podporuje Facebook, Instagram, Youtube i Twitter.

7. Nebojte se oslovovat potenciální zaměstnance přímo

75 % uchazečů na pracovním trhu je tzv. pasivních, tj. práci aktuálně aktivně nehledají. Proto mohou být k různým formám pracovní inzerce imunní. Nejvhodnějším sociálním médiem pro přímé vyhledávání a oslovování je profesní sociální síť LinkedIn, která vám umožní filtrovat profily podle pozice, společnosti, dovedností, lokality anebo podle definovaných klíčových slov.

8. Maximálně personifikujte prvotní komunikaci s potenciálním kandidátem

Někteří odborníci jako např. specialisté z IT dostávají i několik pracovních oslovení denně. Pokud chcete prorazit v této konkurenci, musí se vaše zpráva odlišovat. Vyhledejte si uživatele napříč dalšími sociálními sítěmi a stránkami a nastudujte si o něm co nejvíce informací. K tomuto vám může pomoci např. Google vyhledávání, Google vyhledávání přes obrázky nebo plugin Prophet.

9. Odlište se pomocí videa

60 % lidí preferuje sledování videa před čtením textu. Na uživatele se denně valí mnoho obsahu a jeho množství se stále zvyšuje. Je tedy často potřeba odlišit se i formátem – tzn. místo textu použít video, které v kontextu hledání zaměstnanců může mít různé podoby.

10. Jděte za hranice sociálních sítí

Sociální sítě jsou speciální struktury, které jsou součástí digitálního světa. Jsou pak ale místa a portály, které se pohybují na hraně, úplně je neřadíme do světa sociálních sítí, ale naše vysněné kandidáty tam najít můžeme. Řeč je o Youtube, About.me, Github, Bitbucket, Stack Overflow či Slideshare.net. Zaměřit se můžete také na životopisy, které kandidát umístí např. na školní síť, a Google je tak zaindexuje.

Veronika Lencová

Related posts

Leave a Comment