Twitter a Facebook dostali pokutu za nepřesunutí uživatelských dat do Ruska

Kreml Rusko

Soud v Moskvě uložil Twitteru a Facebooku pokutu 4 miliony rublů za odmítnutí uchovávání dat ruských uživatelů na serverech v Rusku, což jsou největší sankce uložené západním technologickým společnostem dle zákona o používání internetu.

Pokuty ve výši téměř 63 000 dolarů, jsou prvními pětimístnými pokutami vybíranými od technologických společností od doby, co Rusko přijalo v roce 2012 řadu právních předpisů, jejichž cílem je větší dohled nad online aktivitami. Jedno ustanovení vyžadovalo od technologických společností, aby udržovaly osobní data ruských uživatelů zásadně na serverech dané země. Ruský internetový regulátor Roskomnadzor se několik let neúspěšně pokoušel donutit společnosti jako je Facebook, Twitter a Google, aby přesunuli data ruských uživatelů do Ruska.

Roskomnadzor komentoval čtvrteční soudní rozhodnutí a uvedl, že za Twitter a Facebook budou uděleny pokuty za 18 milionů rublů (283 000 dolarů), pokud ještě letos nesplní dané podmínky.

V loňském roce byla společnostem Twitter a Facebook uložena pokuta ve výši 47 dolarů za porušení stejné regulace osobních údajů. Trest neměl na ani jednu společnost žádný účinek, a tak se v prosinci rozhodla Ruská vláda tyto pokuty navýšit.

Daný zákon navíc Rusku umožňuje dané online služby ve své zemi úplně zablokovat, tedy v případě, že nesplní podmínky o ukládání dat. Doposud byla zablokována pouze sociální síť Linkedin, ale blokace Facebooku nebo Google by mohla vyvolat příliš velké pobouření občanů, takže to nebude jen tak.

Related posts

Leave a Comment