Je pro B2B lepší Facebook nebo Linkedin?

facebook linkedin

V tomto článku se podíváme na zoubek sociálním sítím Facebook a LinkedIn. Pokud máte chuť si začít tvořit sociální síť se zaměřením na B2B, určitě se rozhodujete, zda využít možnosti jedné z výše uvedených sítí. Tak kterou?

Pro Facebook jsou plusem jednoduchost a pohodlnost nastavení včetně možnosti používání aplikace v mobilních zařízeních. Je dokonce možné, že již nějaké přátele na této sociální síti už máte. Pokud se vám tato forma sociální sítě líbí, určitě si pro propojení s ostatními radši založte nový firemní účet. Jelikož by se vám časem mohlo stát, že si budete míchat firemní a soukromý život, což mnohdy není ani pohodlné, ani žádoucí. V každém případě, je pro zdejší kotlinu vhodný Facebook spíše pro živnostníky než pro firmy. A to pro to, že na „fejsu“ si vlastně budujete síť fanoušků a příznivců a je ideální, když víte, kdo jsou zač, protože pokud s nimi budete komunikovat, děláte to hlavně skrze příspěvky, fotky a videa.

Většinou se dočkáte potvrzení, že sdílíte svůj obsah správně tak, že vám někdo dá tzv. „LAJK“ a tedy označí váš příspěvek jako „to se mi líbí“. Je to jeden z indikátorů, že se vaše příspěvky vašim fanouškům se to líbí. Toto si dokážete představit, když třeba kadeřnice udělá skvělý účes, vyfotí ho a přidá mezi příspěvky na svůj profil-zeď, jako ukázku své práce. A určitě naleznete spousty dalších profesí, pro které je vhodné FB použít. Nečekejte však, že když na FB začnete psát delší články, u kterých byste chtěli, aby si je někdo opravdu přečetl, že vám to bude fungovat. Tato sociální síť je založena na možnosti rychle sdílet nějaký váš stav či pocit a to aktuálně. Také zde můžete natáčet a sdílet svá videa a to i živě. Zahrát si na Facebooku na reportéra televize tedy pro vás nebude problém.

Nicméně proti hraje možnost koupit si dnes na asijských serverech jak lajky, tak nakoupit celé skupiny. Určitě si najdete skupinu, u které si myslíte, že bude pro vás rájem pro vaše produkty a má třeba 15 000 fanoušků. Záhy však zjistíte, že skupina nekomunikuje a lajky dává pár lidí, komunikace zde vázne a je to pro vás zklamání. Neaktivita členů ve skupině vypovídá o tom, že tato skupina nemá aktivní lidi. Dnes není problém nechat vytvořit robotem tisíce velmi důvěryhodných profilů. A jistě se ptáte, proč někdo dělá takovouto skupinu? No, proto, že ji může použít pro neznalé firmy jako fiktivní marketingový nástroj.

A teď vám představím LinkedIn. Záměrem tohoto projektu bylo vybudovat profesní sociální síť, pro sdílení svých pracovních profilů a navazování nových kontaktů pro váš pracovní život. Ale také vytváření profesních skupin-komunit, kde můžete komunikovat, chatovat a sdílet jak veřejně, tak neveřejně různé příspěvky a články, které zajímají skupinu lidí, zaměřenou stejným způsobem, třeba marketing, finance, sociální sítě apod.

Důležitým faktem je, že pokud si zde vytvoříte vlastní skupinu, do které si postupně přidáváte vaše potencionální, nebo přímo vaše aktuální klienty, je to velmi vhodná forma pro komunikaci s nimi. LinkedIn je přizpůsoben k tomu, abyste nejenom viděli, kdo čte vaše příspěvky a články, ale proti Facebooku, kde získáte „LAJKY“, na LinkedInu máte úplný přehled ve formě jednoduchého reportu, kdo si váš příspěvek přečetl. Na rozdíl od Facebooku, kde jste možná dostali pár desítek nebo možná i tisíc lajků ještě neznamená, že váš příspěvek vůbec někdo viděl nebo četl, je to u LinkedInu zcela jinak.

Pokud si vás někdo přidá do své sítě fanoušků, zároveň může, ale nemusí vás sledovat. Pokud vás ale sleduje, tak vše, co budete sdílet, se mu ukáže na jeho profilu, a teprve až když se podívá – přečte ten příspěvek, LinkedIn ho zařadí do reportu čtenosti článku.

Takže pokud chcete vaší cílovou skupinu pro komunikaci o velikosti 10–29 900 plus, je na čase začít budovat svoji síť na LinkedIn. O tom, jak si kvalitně založit profil a začít budovat svoji, nebo přidat se k jiné komunitní skupině na LinkedIn a jak jí využít nejen ke změně pracovního místa, pravidelně píšeme na komunitním webu pod názvem SOCIAL MEDIA NETWORK NEWS: www.SM-NN.com.

Petr Smolník,

šéfredaktor

Related posts

Leave a Comment